Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Тунис - Специјална програма за туристи над 55+ и приjатели!

Доживејте го Тунис! 7 ноќевања со вклучени појадок, ручек и вечера! Рани резервации!

Софија – – Сус – Тунис – Сус – остров Джерба – Тозьор – Сус – – Софија

Екскурзија со автобус и авион
8 дена
од €679

Хотел "Sousse Palace" 5* во Сус

Локација: хотел "Sousse Palace" 5 * е лоциран во срцето на стариот град Сус и еден од најпосетуваните градови на Тунис. Хотелот има директен пристап до плажа и нуди вкупно 250 прекрасно декорирани соби, кои комбинираат дизајн и удобност, и го прават хотелот идеално место за престој во Сус. На 250 метри од хотелот се наоѓа Медината (историскиот дел на градот).

Во хотелот: неколку ресторани, лоби бар, снек-бар, 3 базени (отворен, затворен и базен за деца), СПА центар, фризерски салон, бизнис центар, конференциски сали, паркинг, детски клуб и брз Wi-Fi интернет во целиот хотел.

Во собите: бања со туш или када, балкон / тераса, телефон, телевизор, клима, фрижидер, мини бар (со доплата), сеф и бесплатен Wi-Fi пристап.


Хотел "SunConnect Djerba Aqua Resort" 4* на островот Џерба

Локација: Хотелот е лоциран во реонот Мидун, во средината на голем парк, на околу 200 метри од морето, со директен пристап до еден од најдобрите приватни песочни плажи на островот Џерба.

Во хотелот: на располагање на гостите се неколку базени и детски базен, тениско игралиште, Spa & Wellness центар, бар на плажа, детско игралиште и ресторан кој нуди богати и разновидни ориентални, туниски и меѓународни јадења. Хотелот има воден парк, кој е достапен со доплата. 

Во собите: клима, телевизор, телефон, мини бар, сеф, Wi-Fi интернет, бања со туш, фен, балкон или тераса.

 

Хотел"Ras El Ain" 4* во Тозер

Локација: хотел "Ras El Ain" 4 * е лоциран во срцето на јужен Тунис, во градот Тозер и се наоѓа во близина на центарот на градот и 3 км. од аеродромот на Тозер. Хотелот нуди удобност и свежина за своите посетители, како и прекрасен поглед на палмова шума.

Во хотелот: ресторан, неколку барови кои нудат туниски колачи, турско кафе, чај од нане и многу други пијалоци и производи, ноќен клуб, тераса, сеф на рецепција, отворен и затворен базен, детски базен, пинг-понг, американски билијард, бизнис центар, фитнес центар, СПА центар, паркинг, перална и хемиско чистење, конференциски сали и бесплатен Wi-Fi .

Во собите: бања со туш или када, фен, биро, фрижидер, клима уред, телевизор, телефон и бесплатен Wi-Fi.

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
25.08.2020 г.
€700
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
01.09.2020 г.
€700
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
08.09.2020 г.
€685
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
15.09.2020 г.
€679
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
22.09.2020 г.
€700
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаСус

Состанок на групата на аеродром Софија (Терминал 1) во 13:30 ч. за лет до Енфида во 15:30 ч. со директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air". Слетување на аеродромот Енфида во 15:50 ч. (редот на летање е примерен, конечната информација ќе ја добиете со финалните документи пред заминување). Пречек од партнерската компанија. Трансфер во хотелот во Сус. Сместување во хотел 5 *. Вечера. По вечерата, посета на туристичкото пристаниште на Сус за слободно време и прошетка. Пристаништето е изградено на крајот од 20 - иот век како туристички центар и располага со голф игралишта и пристан за луксузни јахти. Враќање во хотелот. Ноќевање.


**За дати на поаѓање 26.05, 02.06 и 09.06 редот на летање е Софија - Енфида 08:00 - 08:50.

2
СусТунисСус
~300 km

Појадок. Заминување кон истоимениот главен град на земјата - град Тунис, лоциран во северниот дел на африканската држава, на бреговите на Туниското езеро и Средоземното Море. Посета на музејот Бардо, познат по најголемата збирка римски мозаици во светот. Музејот е сместен во поранешна палата изградена во 13 век. Благодарение на големата разновидност од археолошки наоди посетителите на музејот можат да ја проследат историјата на Тунис во текот на неколку милениуми. Слободно време за прошетка во медината - стариот дел на градот, едно од најстарите и автентични места на главниот град, каде се распоредени бројни палати, џамии, мавзолеи, медресета, фонтани и продавници. Во 1979 година, медината е вклучена во листата на УНЕСКО. Ручек. Заминување за Картагина, градот е познат како "Африканскиот Рим". Градот е основан во 9 век п.н.е. од страна на феникиски доселеници. Остатоците од овој голем град се наоѓаат веднаш до брегот на Медитеранот во главниот град Тунис. Картагина бил главен ривал на Рим во Западниот Медитеран во античката епоха, а денес е импресивен архитектонски споменик со мноштвото задржани во одлична состојба останки. Разгледување на пунското пристаниште, остатоците од бањите на Антониј и Колосеумот. Заминување кон Сиди Бу Саид - крајбрежна населба со сино-бели згради, обвиени во бугенвилии, и тивки улички кои го зачувале својот шарм. Денес градот е нарекуван тунискиот Монмартр и е под заштита на УНЕСКО. Слободно време за прошетка. Враќање во хотелот во Сус. Вечера. Ноќевање.

3
Сусостров Джерба
~380 km

Појадок. Заминување за Ел Џем, каде што се наоѓаат едни од најимпресивните римски остатоци во Африка. Во вториот век градот бил важен центар за производство на маслиново масло, кое се извезувало надвор од земјата. Посета на Колосеумот во Ел Џем, често спомнуван како "Африканскиот Колосеум" и местото, каде што се снимени најважните сцени од филмот „Гладијатор“. Изграден во 3 век, тој е трет по големина во Римската империја со капацитет од 35.000 гледачи. Само амфитеатарот во главниот град на Италија и урнатините на театорот во Капуа го надминуваат по големина. Ручек. Поаѓање за Габес - морска оаза, лоцирана на брегот на Габескиот Залив. Можност за прошетка низ локалниот пазар, познат по производството на корпи и др. Заминување за островот Џерба - најголемиот медитерански остров во Африка со површина од 514 квадратни километри. Денес островот е поврзан со континенталниот дел на земјата со 7 - километарски пат, што го изградиле античките Римјани. Островот нуди совршени услови за одмор и можност за разгледување на неговите интересни населби. Сместување во хотел 4 *. Вечера. Ноќевање.

4
остров Джерба
~60 km

Појадок. Слободно време за плажа или по желба и предходна резервација:


Прошетка со пиратско бродче до мал остров во близина на островот Џерба (со вклучен ручек) со можност за пливање и плажа (чадорите и лежалките на плажата се плаќаат дополнително - околу 15 тунизиски динара за чадор и две лежалки). Ручек (туристите кои сакаат да учествуваат во прошетката со пиратско бродче не користат ручек во хотелот). Попладне, посета на Гелала - мал град лоциран на јужниот брег на островот Џерба, познат по своите глинени садови, од каде доаѓа неговото име, кое во превод значи "грнчари". Оваа економска специјализација на градот Гелала не е случајна, во близина на градот постојат наоѓалишта од висококвалитетна глина, откриени од Берберите уште пред 3000 години. Гелала се смета за еден од двата најголеми центри за производство на керамика во земјата, а вториот е градот Набел во северниот дел на Тунис. Посета на музејот во Гелала, посветен на народната уметност и традиции на населението, со голема колекција керамички садови. Заминување за главниот град на островот - Хумт Сук, кој импресионира со лавиринтот од улици, белите куќи и разнобојните керамички продавници. Најкарактеристични за него се колоритните пазари за традиционални чевли, текстил, сребро и кожни производи и рачно изработени керамички садови. Една од знаменитостите на градот е тврдината "Борж Ел К‘бир" изградена на брегот во 1432 година од Султан Абу Фарис Абд ал Азиз Ал-Мутавакил. Ископувањата кои се направени тука, откриваат голем дел од нејзината историја, а некои од пронајдените артефакти се прикажани во една од тврдините. Од врвот на ѕидовите има импресивен панорамски поглед на пристаништето. Слободно време за прошетка и пазар. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

5
Тозьор
~330 km

Појадок. Заминување од островот Џерба и поаѓање за Матмата – берберска населба во централниот дел на земјата, популарно меѓу туристите поради куќите на троглодитите. Тие се едно од најстарите племиња кои живееле во Тунис. Нивните села се многу автентични и со векови се непроменети. Нивните домови се куќи ископани на длабочина од 10 метри во земјата, кои се уште се користат од страна на локалното население. Во Тунис има неколку населби на троглодити, но Матмата е најпристапна. Една од овие куќи стана светски позната по снимањето на сцени од филмот "Војна на ѕвездите", како родно место на Лук Скајвокер на планетата Татуин. Уште еден познат филм ги поврзува Матмата и околината со Индијана Џонс, кој го бара во блиските пештери исчезнатиот кивот. Посета на Троглодитската населба. Поаѓање за градот Дуз, нарекуван "Портал до Сахара", кој се наоѓа во една од најголемите туниски оази. Ручек. Слободно време. По желба и предходна резервација - јавање камили (околу 1 час) до песоците на пустината Сахара. Доцна попладне заминување за град Тозер. Фотопауза кај соленото езеро Shot El-Gerid, кое е второ по големина во Сахара. Пристигнување во Тозер во вечерните часови. Сместување во хотел со 4 *. Вечера. Ноќевање.

6
Тозьор
~120 km

Појадок. Посета на познатата оаза Чебика - една од најубавите и живописни оази во Тунис со водопади и интересни камени формации. Заминување за планинската оаза Тамерза. Следува прошетка со џипови до Онг Жамел - родното место на Анакин Скајвокер, каде што се наоѓаат декорите на „Мос Еспа“, омилено место за бројните фанови на филмската серија. Можност за фотографирање и разгледување. Враќање во хотелот во Тозер. Ручек. Попладне, по желба и предходна резервација, прошетка со рикша до оазата Ел Џерид. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

7
ТозьорСус
~350 km

Појадок. Посета на „Chak Wak“ - забавен и културен парк за сите возрасти, сместен во оаза со палми. Акцентите тука вклучуваат реплики на диносауруси со реална големина, галерија со икони од најголемите религии во светот, итн. Заминување за Каируан - четвртиот најважен град за исламската религија, основан во 671 година од Окба Ибн Нафи. Во 1988 година беше вклучен во листата на светско наследство на УНЕСКО. Градот денес е познат по производството на теписи и големиот број на џамии. Разглед однадвор на највисоката џамија во Каируан „Сиди Окба“, изградена во 7 век. Денес џамијата импресионира со висината на минарето од 35 метри и нејзината архитектура, слична на тврдина. Ручек. Слободно време за прошетка во медината и локалниот пазар. Заминување кон Сус. Сместување во хотел 5 *. Вечера. Ноќевање.

8
СусСофија

Појадок. Слободно време за плажа. Ручек. Трансфер до аеродромот Енфида. Заминување за Бугарија со директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air" во 16:40 ч. Слетување на аеродром Софија (Терминал 1) во 21:00 ч.


**За дати на поаѓање 26.05, 02.06 и 09.06 редот на летање е Енфида - Софија 09:40 - 14:00.

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Дополнително трето легло за дете од 2 до 11,99 г.
-€133
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Прошетка со пиратско бродче (со вклучен ручек) - при минимум 10 туристи
од 12 г.
€25
од 2 г. до 11 г.
€13
Јавање камила (околу 1 ч.) до песоците на Сахара - при минимум 10 туристи
од 12 г.
€20
од 2 г. до 11 г.
€10
Прошетка со рикша до оазата Ел Џерид - при минимум 10 туристи
од 12 г.
€20
од 2 г. до 11 г.
€10
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Енфида - Софија за директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air" со вклучени аеродромски такси
Рачен багаж до 7 кг. и чекиран багаж до 20 кг
3 ноќевања во стандардни соби со појадок и вечера на шведска маса во хотел "Sousse Palace" 5 * (или сличен) во Сус
2 ноќевања во стандардни соби со појадок и вечера на шведска маса во хотел "SunConnect Djerba Aqua Resort" 4* (или сличен) на островот Џерба
2 ноќевања во стандардни соби со појадок и вечера на шведска маса во хотел "Res El Ain" 4 * (или сличен) во Тозер
7 ручеци
Опишаната туристичка програма
Услуги од локални водичи
Такса за престој за хотелите во Тунис
Водач на бугарски за време на целиот престој
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Такса гориво и штетни емисии - се објавува 21 дена пред летот (се доплаќа задолжително, во случај да биде прогласена таква)
Бакшиш за локален водич/возач: 15 USD за турист за целиот престој (се плаќа задолжително на лице место)
Влезница за тврдината "Борж Ел К‘бир" на островот Џерба (3 USD на турист)
Прошетка со пиратско бродче (со вклучен ручек)
Јавање камила (околу 1 час) до песоците на Сахара
Прошетка со рикша до оазата Ел Џерид
Влезници за други музеи, локалитети и настани кои се посетуваат по желба
Пијалоци за време на ручеци и вечери
Трошоци од лична природа
За лица над 65 години, автоматски се додава доплата за осигурителна премија
Други програми за Тунис »