Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Скандинавија и Зогнефјорд – со авион!

Софија – Копенхаген – Малме – Грена – Стокхолм – Хелсинки – Стокхолм – Осло – Зогнефјорд – Осло – Копенхаген – Софија

Екскурзија со автобус и авион
8 дена

Скандинавија ќе те фасцинира со својата неверојатнаприродна убавина и интересни културно - историски знаменитости. Откријте го раскошот на Зогнефјорд, вториот по големина фјорд во светот.

Во моментов нема слободни места

ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаКопенхагенМалме
~50 km

Поаѓање за Копенхаген во 16:55 ч. од Терминал 1 на аеродромот во Софија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Копенхаген во 18:40. Поаѓање за Малме. Сместување. Ноќевање.

2
МалмеГрена
~657 km

Појадок. Туристичка програма во Малме: плоштадот “Сторторгет” со коњска статуетка на кралот Карл Густав X; Градската сала; Резденцијата; Црквата “Свети Петар” - најстарата зграда во Малме; Плоштадот “Лила”; "Хедманската градина" од 16 в .; Палатата “Малмохус”; Паркот “Кунгс”; Паркoт “Слотс”. Во 11:30 ч. – поаѓање за Стокхолм. Попатно, фотопауза на бреговите на второто по големина езеро во Шведска, езерото Ветерн. Можност за прошетка во центарот на Грена. Сместување во реонот на Стокхолм во доцните часови. Ноќевање.

3
СтокхолмХелсинки

Појадок. Туристичка програма со локален водич во Стокхолм (минимум 2 часа): Стариот град; Парламентот; Кралската палата; Катедралата, каде што се чуваат статуите на Св. Георги и Змејот; Градската сала, каде што секоја година се одржува церемонија за доделување на Нобелова награда; Кралската опера. Слободно време до околу 14:30 ч. Во 16:30 ч. – крстареање со брод "m / s Mariella" до Хелсинки. Ноќевање во внатрешна кабина за четворица (туристичка класа).

4
ХелсинкиСтокхолм

Пристигнување во Финска во 10:10 ч. Слегување од бродот. Туристичка програма во Хелсинки: плоштадот на Сенатот со зградата на Министерскиот совет, Универзитетот и Лутеранската катедрала; Kатедралата “Успениe”; споменикот “Сибелиус”; Олимпискиот стадион и Олимписката кула. Слободно време. Во 17:30 ч. – поаѓање со брод за крстарење "m/s Mariella" за Стокхолм. Ноќевање во внатрешна кабина за четворица (туристичка класа).

5
СтокхолмОсло
~540 km

Пристигнување во Стокхолм во 10:00 ч. Поаѓање за норвешкиот главен град Осло. Сместување во реонот на Осло во доцните часови. Ноќевање.

6
ОслоЗогнефјордОсло
~640 km

Појадок (сув пакет). Еднодневна екскурзија до Зогнефјорд, вториот по големина фјорд во светот. Со должина од 204 км. и длабочина од 1200 м., тој е најимпресивниот во Норвешка. Пристигнување во градот на фјордите Флом. По желба прошетка со бродче околу најтесниот фјорд во светот - Наерои, дел од Зогнефјорд, вклучен во листата на УНЕСКО за светско и културно наследство. (Резервацијата за бродче се извршува однапред, при склучувањето на договорот.) Враќање во Осло околу полноќ. Ноќевање.

7
ОслоКопенхаген

Појадок. Во 9.00 ч. - туристичка програма во Осло со локален водич (минимум 2 ч.): Паркот со делата на познатиот норвешки скулптор Вигеланд; Градската сала, каде што секоја година се доделува Нобеловата награда за мир; Катедралата; Универзитетот; Кралската палата; Зградата на парламентот. Слободно време до околу 14.30 ч. Во 16.30 ч. – поаѓање со брод за крстарење "Crown Seaways" за Копенхаген. Вечера на блок маса со вклучен еден пијалок. Ноќевање во внатрешна кабина за четворица (туристичка класа).

8
КопенхагенСофија

Појадок. Пристигнување во Копенхаген во 9:45 ч. Панорамски разглед на Копенхаген со локален водич (минимум 2 ½ ч.): Статуата на Малата сирена - симбол на Копенхаген; старото пристаниште “Нихавн”; фонтаната “Гефион”; кралскиот дворец "Амалиенборг" (однадвор) - зимската резиденција на кралското семејство и палатата "Кристиансборг" (однадвор), една од најважните згради во земјата, обединувајќи ги под еден покрив данскиот парламент, наречен “Фолкетингет”, Врховниот суд и канцеларијата на премиерот. Слободно време по “Строгет” - најдолгата пешачка улица во светот. Можност да го посетите Музејот на Гинисовата книга. Трансфер до аеродромот во Копенхаген. Заминување за Бугарија во 19:10 ч. со лет на "Wizz Air". Пристигнување на Терминал 1 на аеродромот во Софија во 22:45 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Доплата за сместување во двокреветна внатрешна кабина (туристичка класа) за време на крстарење Стокхолм - Хелсинки - Стокхолм (се потврдува дополнително, во зависност од капацитетот на слободни кабини) на турист за датуми на поаѓање 13.06 и 22.08 (сместување на 1 турист, кој патува сам, во двокреветна кабина не е достапно)
€43
Доплата за сместување во двокреветна внатрешна кабина (туристичка класа) за време на крстарење Стокхолм - Хелсинки - Стокхолм (се потврдува дополнително, во зависност од капацитетот на слободни кабини) на турист за датум на поаѓање 04.07 и 01.08 (сместување на 1 турист, кој патува сам, во двокреветна кабина не е достапно)
€71
Доплата за сместување во двокреветна внатрешна кабина (туристичка класа) за време на крстарење Осло - Копенхаген (се потврдува дополнително , во зависност од капацитетот на слободни кабини) на турист за датуми на поаѓање 22.08 (сместување на 1 турист, кој патува сам, во двокреветна кабина не е достапно)
€50
Доплата за сместување во двокреветна внатрешна кабина (туристичка класа) за време на крстарење Осло - Копенхаген (се потврдува дополнително, во зависност од капацитетот на слободни кабини) на турист за датуми на поаѓање 13.06, 04.07 и 01.08 (сместување на 1 турист, кој патува сам, во двокреветна кабина не е достапно)
€86
Прошетка со бродче (2 часа) околу фјорд Наерои за време на екскурзијата до Зогнефјорд – Резервацијата е потребно да се изврши однапред, при склучување на договорот, при минимум 15 туристи
€56
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување ( цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет и аеродромски такси Софија - Копенхаген - Софија на авиокомпанијата "Wizz air" со вклучен мал рачен багаж со димензии 40х30х20 см до 10 кг. и чекиран багаж до 20 кг.
Транспорт по опишаната рута со комфорен туристички автобус
1 ноќевање со појадок во хотел "Scandic ST Jorgen" *** / "Scandic Malmo City" *** (или сличен) во реонот на Малме
1 ноќевње со појадок во хотел "Good Morning Hagersten" *** (или сличен) во реонот на Стокхолм
2 ноќевања со појадок во хотелот "Sundvolden" **** во реонот на Осло
2 ноќевања (без појадок) во внатрешна кабина за четворица (туристичка класа) на брод за крстарење на релација Стокхолм - Хелсинки - Стокхолм
1 ноќевање со појадок и вечера на блок маса со вклучен 1 пијалок (пиво, чаша вино или сок) во внатрешна кабина за четворица (туристичка класа) на брод за крстарење на релација Осло - Копенхаген
Туристичка програма со локален водич во Копенхаген, Стокхолм, Хелсинки и Осло
Пешачки разглед во Малме
Фотопауза во Грена
Еднодневна екскурзија до Зогнефјорд (патувањето со бродче се плаќа дополнително)
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Водич од Бугарија
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Чекиран багаж до 32 кг
Прошетка со бродче околу фјордот Наерои
Влезници за Музејот на книгата за Гинис (90 DKK, за деца од 4 до 11 год. - 50 DKK) во Копенхаген
Бакшиш за возачот (€ 3 за турист на ден - се плаќа задолжително на лице место на крајот од патувањето)
Влезници и билети за музеи, локалитети и настани,кои се посетуваат по желба и јавен превоз
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионската кабина. Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
За спроведуване на дополнителната услуга прошетка со бродче околу фјордот Наерои за време на екскурзијата во Зогнефјорд, неопходно е да ја резервирате оваа услуга при склучување на договорот за организирано патување, бидејќи спроведувањето е поврзано со првичната резервација.
Можно е да се смени распоредот на летови од страна на авиокомпанијата.
Девизни курсеви: 1 EUR = 9.69 SEK 1 EUR = 7.44 DKK 1 EUR = 8.97 NOK
Време: Македонија 11 ч. Бугарија, Финска 12 ч. Шведска, Данска, Норвешка 11 ч.
Екскурзијата се спроведува при минимум 40 туристи.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Данска, Норвешка, Финска, Шведска: Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасошки режим
Данска, Норвешка, Финска, Шведска: Македонските државјани кои патуваат во земјата, потребно е да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегувањето во земјата.
Патувањето се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи.
Други програми за Шведска »