Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Сицилија - Бисер на италијанскиот југ Авионска програма!

Гарантирани цени и места!

Софија – Катанија – Сиракуза – Ното – Катанија – Етна – Таормина – Катанија – Чефалу – Палермо – Монреале – Палермо – Долината на храмовите во АгриџентоСкала деи Турки – Агриџенто – Пиаца Армерина – Рагуза – Катанија – Софија

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
17.09.2020 г.
€659
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
04.10.2020 г.
€679
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаКатанија

Поаѓање од аеродромот во Софија во 20:30 ч. со директен лет на авиокомпанијата "Wizz Air" до Катанија. Слетување на аеродромот “Фонтанароса” во 21:25 ч. Сместување во реонот на Катанија. Ноќевање.

2
КатанијаСиракузаНотоКатанија

Појадок. Поаѓање за Сиракуза - родното место на древниот грчки научник Архимед. Туристичка програма со локален водич на археолошкиот парк "Неаполис" и историскиот центар на Сиракуза, наречен "Остров Ортиџа": остатоци од дорскиот Храм на Аполон; посета на величествената барокна катедрала "Рождество на Пресвета Богородица"; добро познатиот извор на Аретуса. Слободно време. Програмата со локалниот водич продолжува со посета на Ното - главниот град на сицилијанскиот барок. Прошетка во историскиот центар на Ното. Слободно време. Враќање во хотелот. Ноќевање.

3
КатанијаЕтнаТаорминаКатанија

Појадок. Поаѓање за Етна - највисокиот активен вулкан во Европа. Искачување со автобус до станицата "Сапиенца" со можност за разгледување и прошетка по страничните кратери Силвестри. По желба и при поволни временски услови може да се стигне до централните кратери (3000 метри надморска височина) со жичен лифт и џипови. Попладневна посета на Таормина - познато сицилијанско одморалиште и шармантен мал град. Прошетка во историскиот центар со можност да се посети Античкиот театар. Слободно време за самостојно разгледување на градот. Враќање во хотелот. Ноќевање.

4
КатанијаЧефалуПалермо

Појадок. Поаѓање за Чефалу. Прошетка низ шармантните улици на Чефалу и посета на катедралата изградена во нормански стил. Слободно време со можност за плажа, посета на музејот “Мандралиска” или искачување до Рока ди Чефалу - тврдина над градчето, од каде се отвора незаборавна панорамска глетка кон северното сицилијанско крајбрежје и Тиренско море. Сместување во реонот на Палермо. Ноќевање.

5
ПалермоМонреалеПалермо

Појадок. Поаѓање за Палермо - престолнина на Сицилија и еден од најбогатите градови во однос на историјата и барокната уметност. Туристичка програма со локален водич во историскиот центар на градот: катедралата "Успение Богородично" со уникатна архитектура во арабо-нормански стил, плоштад "Преторија" со неверојатната Фонтана на срамот, црквата "Санта Марија дел Амираљо" ( "Ла Марторана") , Театарот “Масимо”. Слободно време. Поаѓање за Монреале. Кратка прошетка во историскиот центар на градот со катедралата "Санта Марија Нуова", прогласена за 8-то светско чудо. Слободно време. Враќање во хотелот. Ноќевање.

6

Појадок. Поаѓање за Агриџенто за посета со локален водич на Долината на храмовите. Во минатото, градот бил најбогатата грчка колонија на Сицилија. Остатоците од девет храмови, кои денес се заштитени од УНЕСКО се сметаат за најубави споменици на античките времиња надвор од границите на денешна Грција. Не е случајно дека храмот "Конкордија" бил избран како лого на УНЕСКО. Поаѓање за Скала деи Турки, која се наоѓа на крајбрежјето во близина на Агриџенто, при Порто Емпедокле. Овој феномен личи на скали кои водат кон крајбрежјето и поврзуваат две прекрасни плажи. Природата ја оформила преку морските бранови и ветерот низ милениумите. Денес таа е една од најпосетуваните туристички атракции. Слободно време со можност за плажа. Сместување во реонот на Агриџенто. Ноќевање.

7
АгриџентоПиаца АрмеринаРагузаКатанија

Појадок. Поаѓање за Пјаца Армерина. Посета на римската вила “Империјале дел Казале” - уникатна сенаторска резиденција од времето на Римското царство, оваа вила денес ги чува најдобрите римски мозаици во светот вклучени во Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Слободно време. Поаѓање за “Рагуза Ибла” - една од најпривлечните знаменитости на Сицилија со својата античка атмосфера. Прошетка во историскиот центар на градот: Централниот плоштад, кој станал популарен од ТВ серијата “Комесар Монталбано”; катедралата "Св. Георги "; егзотичните градини "Иблео". Слободно време. Поаѓање за Катанија. Сместување. Ноќевање.

8
КатанијаСофија

Појадок. Напуштање на хотелот. Поаѓање кон Савока, каде што се снимени кадри од филмот " Кум - 2“. Пешачка прошетка до барот “Вители” и Kапуцинскиот манастир, основан во 1603 год., во чија гробница се наоѓаат некои од најдобро зачуваните мумифицирани остатоци од покојните монаси кои служеле во Светата обител. Слободно време. Поаѓање за Катанија. Прошетка во историскиот центар на градот: стариот рибен пазар, плоштадот "Дуомо" со преубавата катедрала "Сант Агата", плоштадот "Университа", барокната улицата "Крочифери" и манастирот "Св. Бенедикт”, вклучен во Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Слободно време. Трансфер до аеродромот Фонтанароса, Катанија. Поаѓање за Бугарија во 22:00 ч. со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Слетување на аеродромот во Софија во 00:45 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Хотел ***
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Еднокреветна соба
+€135
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** По пристигнување (цена на турист за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** По пристигнување ( цена на турист за сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет со вклучени аеродромски такси Софија - Катанија - Софија со "Wizz Air"
1 рачен багаж со димензии 40/30/20 cm до 10 кг
Чекиран багаж до 20 кг
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Транспорт со комфорен туристички автобус по опишаната рута
4 ноќевања со појадок во хотел *** во реонот на Катанија
2 ноќевања со појадок во хотел *** во реонот на Палермо
1 ноќевање со појадок во хотел *** во реонот на Агриџенто
Туристичка програма со локален водич во Сиракуза, Ното, Палермо и Агриџенто
Пешачки разгледи во Таормина, Катанија, Чефалу, Монреале и Рагуза Ибла
Полудневна екскурзија до Етна
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Претставник - водич од Бугарија за време на целата екскурзија
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Такса за престој во Италија, која се плаќа на рецепција на секој хотел - 2-4 EUR на турист на ден (во хотел 2 * и 3 *) и 4-6 EUR на турист на ден (во хотел 4 *)
Искачување со жичен лифт и џип до централните кратери на Етна (64 евра)
Влезници за aрхеолошкиот парк "Неаполис" (10 EUR) и катердралата "Рождество Богородично" (2 EUR) во Сиракуза, дворецот "Николачи Виладората" (4 EUR) во Ното, Античкиот театар (10 EUR) во Таормина, катедралата "Успение Богородично "(7 EUR) и црквата" Санта Марија дел'Амираљо "(2 EUR) во Палермо, катедралата" Санта Марија Нуова "(4 EUR) во Монреале, Долината на храмовите (12 EUR) во Агриџенто, римската вила "Казале" (10 евра) во Пјаца Армерина, црквата "Св. Бенедикт" (5 EUR) во Катанија
Бакшиш за возач (1 EUR на турист на ден - се плаќа задолжително на лице место)
Влезници за други музеи, објекти и настани кои се посетуваат по желба
Градски транспорт
Трошоци од лична природа
За лица над 65 години, автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Време: Македонија 11 ч. Бугарија 12 ч; Италија 11 ч.
Можно е да се смени распоредот на летови од страна на авиокомпанијата
Организаторот го задржува правото да менува правци и часови или да премести патувања за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Цените на музеите може да се променат до датумот на посетата
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Не постојат медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасошки режим
Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Патувањето се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи.
Други програми за Италија »