Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Одмор во Шпанија - Ла Манга дел Мар Менор, Мурсија - Специјална програма за туристи над 55+ и приjатели!

Рани резервации!

Софија – Аликанте – Ла Манга дел Мар Менор – Мурсия – Лорка – КартахенаЛа Манга дел Мар Менор – Аликанте – Софија

Одмор со авион
9 дена
од €529

  

Хотел „Cavanna“ 4*, Ла Манга дел Мар Менор

(www.izanhoteles.es)

Локација: Хотелот се наоѓа на самата плажа, која го одделува Средоземното Море и лагуната Мар Менор.

Во соба: клима уред, телевизор, минибар и сеф (доплата), купатило со туш / када, фен, бесплатен Wi-Fi пристап, балкон.

Во хотелот: ресторан, бар, снек-бар, отворен и затворен базен (со доплата - 3 евра на ден), чадори, лежалки (со доплата- 1 евро на ден) и крпи на базенот (со депозит- 10 евра, секоја смена- доплата 1 евро), сончева тераса , градина, соба за игри, тениско игралиште, пинг понг, билијард, велнес центар, игралиште, анимација, просторија за складирање, велосипеди за изнајмување, пеглање и перење, бесплатен Wi-Fi пристап во целиот хотел, продавници.

Плажа: чадори и лежалки со доплата (ориентациона цена: 5/7 евра дневно за чадор или лежалка)

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
Наведените цени се за едно лице за соодветното сместување.
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаАликантеЛа Манга дел Мар Менор

Поаѓање од аеродромот во Софија со директен лет на авиокомпанијата "Wizz Air" во 19:00 ч.. Слетување на аеродромот во Аликанте во 21:25 ч. Трансфер до Ла Манга дел Мар Менор (околу 13.30 ч). Сместување. Вечера (ладен оброк или сув пакет). Ноќевање.

2

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

3
Мурсия

Појадок. Слободно време. Факултативна полудневна екскурзија во Мурсија - главен град на автономниот регион со истото име. Посета на најголемата знаменитост - Катедралата во Мурсија, изградена врз темелите на античка џамија, каде можат да се видат различни уметнички стилови од готски стил до неокласицизам. Разгледување на црквата "Сан Хуан де Диос", лоцирана на плоштадот во Стариот град. Црквата е дел од болничкиот комплекс во Сан Хуан де Диос, кој во минлото бил тамплиерска болница. Екскурзијата завршува со посета на музејот на Салзило каде можат да се видат најголемите и импресивни колекции од работата на големиот барокен скулптор од Мурсија. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

4
Лорка

Појадок. Слободно време. По желба целодневна екскурзија до Лорка - градот на сонцето, на стоте штитови или на стоте имиња. Како и да го наречеме, тој дефинитивно се издвојува со мноштвото архитектонски споменици - комбинација од средновековен, ренесансен и барок стил. Од палеолит до римската ера, градот Лорка бил дом на различни култури, од кои секоја оставила свој белег во историјата на градот. Прошетката ќе не однесе до плоштадот "Шпанија" со катедралата "Свети Патрик" од 18-тиот век, Судската палата и Градското собрание. Продолжуваме кон Археолошкиот музеј, амбар од 16 век, црквата "Свети Фрањо" и палатата "Гевара"(разглед однадвор) - импресивна барокна зграда. Најимпресивен сепак е средновековниот замок на Лорка, наречен Тврдината на сонцето, кој се издига на ридот над градот. Екскурзијата до Лорка е како временска машина, која не враќа назад во историското минато преку средновековните улици, архитектонските објекти и урбаната атмосфера. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

5

Појадок. Слободно време. По желба полудневна екскурзија до Картагена - нурнете во историјата на античкиот град Картагена, одејќи по неговите улици, по кои во минатото минувале цивилизации како Картагенците, Римјаните и Византијците и оставиле свој белег во историјата на ова место. Заминување наутро за Картагена. Разглед на пристаништето, споменикот на хероите од Кавие, плоштадот на општината и неодамна реновираната палата. Спуштање надолу по главната улица за разгледување на "Grand Hotel" и други импресивни згради како La Casa Cervantes и зградата на казиното. На патот за Римскиот театар се поминува покрај црквата "Св. Дева Марија" - центар на Страсната седмица. Римскиот театар датира од првиот век пр. Хр. До него можат да се видат остатоци од стара катедрала, бомбандирана за време на Граѓанската војна. Потоа разгледување на "Црквата на добротворноста" со светецот патрон на градот. По желба има можност за искачување со панорамски лифт над градот (цена околу 1 евро), за да се видат прекрасните пејзажи, кои се откриваат. Враќање во хотелот за ручек. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

6

Појадок. Слободно време. По желба целодневна екскурзија до Каравака де Ла Крос - се смета за еден од петте свети градови во католичкиот свет. Екскурзијата вклучува прошетка низ прекрасниот историски дел на средновековниот град и искачување до тврдината од арапско потекло во која се наоѓа импресивната базилика на “Вера Крус”. Можност да го посетите музејот "Cabaios de Wine", симбол на градот. Ќе имате шанса да дознаете повеќе за еден од најважните празници и исклучителни традиции на овој дел од Шпанија. Програмата продолжува со посета на гратчето Каласпарра каде во една од пештерите е направен параклис на “Света Надежда”. Легендата вели дека еден овчар наоѓа фигура со слика на Дева, можеби заборавенa од некој христијански рицар. Локалните жители се обидуваат да ја однесат во селото, но се случува чудо што ги прави да го остават во пештерата, претворајќи го ова диво место во прекрасен параклис . Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

7

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

8
Аликанте

Појадок. Напуштање на собите. Слободно време. Ручек. Поаѓање за Аликанте. Панорамски разглед во Аликанте (вклучен во цената). Љубителите на извонредна архитектура, богата историја и културно наследство, одлични плажи, шопинг центри и бројни други возбудувања, сигурно ќе останат фасцинирани од посетата на Аликанте: тврдината "Санта Барбара", изградена на 166 метри височина на ридот “Бенакантил”; прoшетка по крајбрежната улица "Еспланада" со препознатливата алеја од палми - симбол на морската душа на градот; катедралата со сина купола "Сан Николас"; Градското собрание на Аликанте, кое се одликува со орнаментирани елементи и интересни фасади на двете кули. Трансфер до аеродромот во Аликанте и лет за Бугарија со авиокомпанијата "Wizz Air" во 22:00 ч.

9
Софија

Пристигнување на аеродромот во Софија, Терминал 1, во 02:15 ч.

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Полудневна екскурзија во Картагена на бугарски со минимум 20 туристи
€35
Полудневна екскурзија до Мурсија на бугарски со минимум 20 туристи
€35
Целодневна екскурзија до Лорка при минимум 20 туристи
€35
Целодневна екскурзија до Каравака де Ла Крус при минимум 20 записани туристи
€45
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** пред заминување (туристичка цена за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјални услуги за датуми: ноќевање во хотел Хемус *** пред заминување (туристичка цена за еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет за директен лет Софија - Аликанте - Софија на авиокомпанијата "Wizz Air"
Аеродромски такси, чекиран багаж до 20 кг. и рачен багаж до 10 кг. (40х30х20 см)
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
7 ноќевања на база збогатен полн пансион на блок маса (појадок, ручек и вечера + 1/4 вино и вода за ручек и вечера) во хотел "Cavanna" 4 * (или во сличен)
Панорамски разглед на Аликанте со водич
Асистенција за време на програмата
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Дополнителни услуги и екскурзии по програмата (При резервации на лице место екскурзиите се плаќаат во евра!)
Влезници за музеи, објекти и настани за време на екскурзиите и други кои се посетуваат по желба
Влезница за музејот Салзило - 5 EUR
Користење на чадори и лежалки на плажа (со доплата на лице место)
Трошоци за јавен превоз и лични трошоци
Бакшиш за шофер/водич: 1-5 EUR по лице на ден (се плаќа на лице место)
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Деца под 13 години користат попусти.
Услови за плаќање: при резервација - 35% од вкупниот износ; доплата до 100% - до 30 дена пред датумот на заминување.
Услови за откажување: до 31 ден - 35% од основната цена; од 30 до 1 дена - 100% од вкупната цена.
Цените на екскурзии резервирани на лице место се повисоки!
Редоследот на дополнителни патувања се одредува на самото место. Организаторот го задржува правото да ги менува правците на движење и распоредот или да премести патување за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, а со цел да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Препорачливо е претходна резервација и плаќање на екскурзиите. Ако има слободни места, екскурзиите може да се резервираат на лице место и да се платат во евра. Цените на дополнителни екскурзии резервирани на лице место се повисоки!
Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионска кабина (летови на "Wizz Air"). Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
Авиокомпанијата го задржува правото да го смени времето на летот.
Медицински и здравствени услови:
Шпанија: Нема медицински и здравствени барања поврзани со патувањето.
Визно-пасошки режим:
Македонските државјани кои патуваат во земјата, потребно е да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегувањето во земјата.
За време на дополнителните екскурзии не следува ланч пакет.
Максимален капацитет за сместување во една соба: 2 возрасни и 2 деца.
Екскурзијата се спроведува при минимум 48 пријавени туристи.
Други одмори во Шпанија »