Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Одмор во Шпанија - Барселона, Коста Брава - Специјална програма за туристи над 55+ и приjатели!

Пролет и Есен 2019 г., 7 ноќевања на база збогатен полен пансион!

Софија – Барселона – Коста Брава – Барселона – Монсерат – Коста Брава – Тоса де Мар – Жирона – Фигерас – Коста Брава – Барселона – Софија

Одмор со авион
8 дена
од €515

 Можете ли да замислите дека сте опкружени со прекрасно сино море, изобилство од палми и прекрасни плажи со бел песок? Да, тоа е Шпанија! Сончеви зраци, жежок ритам, медитеранска кујна и луксузни хотели - сето ова ве очекува тукаХотел "H.TOP Pineda Palace" S****, Пинеда де Мар (www.htophotels.com)
Хотелот е лоциран на самиот морски брег во Пинеда де Мар, на крајбрежјето на Коста Брава и на 56 км од центарот на Барселона.
По должината на брегот поминува воз, што е многу удобно и лесно да се стигне помеѓу сите одморалишта.До центарот на Барселона може да се стигне за околу 1 час а возот поминува на секои 30 минути.

Во хотелот: ресторан,бар, базен на терасата, миниклуб, сауна, фитнес, детско игралиште, соба за игри, велосибеди за изнајмување и сеф.
Во собите (12 м2): балкон, клима уред, сателитска ТВ, сеф ( со плаќање), купатило со туш кабина и фен, телефон и мини бар. Максимален капацитет на една соба: двајца возрасни и две деца!

Интернет: на секаде во хотелот со плаќање околу 5 евра за 1 ден и 10 евра за 3 дена.

Плажа: чадори и лежалки со плаќање од 5/7 евра на ден на чадор или лежалка.; хотелот не нуди пешкири за плажа.
 
Хотел "H.TOP Amaika" S****, Калеа (www.htophotels.com)
Хотелот се наоѓа на неколку минути од златната песочна плажа во тивка област на одморалиштето Калеа, 53 км од центарот на Барселона По должината на брегот поминува воз
со што е многу удобно и лесно да се стигне помеѓу сите одморалишта. До центарот на Барселона се пристигнува за околу 1 час, а возот поминува на секои 30 минути.
Во хотелот:
ресторан, бар, отворен базен, фитнес, сауна, џакузи / џакузи, детско игралиште.
Во собите (16 м2): клима, сателитска телевизија, телефон, купатило со туш / када, фен, минибар, сеф (со плаќање) и балкон.
Интернeт: со плаќање околу 5 евра за 1 ден и 10 евра за 3 дена
Плажа: чадори и лежалки со плаќање од 5/7 евра на ден на чадор или лежалка

Хотел H.TOP Amaika 4 * се препорачува за туристи над 16 години. Нема попуст и анимација за деца.

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
Наведените цени се за едно лице за соодветното сместување.
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаБарселонаКоста Брава

Со полет на "Bulgaria Air": Поаѓање од аеродромот во Софија (терминал 2) во 13:10 ч. за Барселона. Пристигнување на аеродром Барселона во 15:15 ч. Трансфер до хотелот. Сместување. Вечера. Ноќевање.


Со полет на "Wizz Air": Поаѓање од аеродромот во Софија (терминал 1) во 19:20 ч. Пристигнување на аеродром Барселона во 21:25 ч. Трансфер до хотелот. Сместување. Вечера. Ноќевање.

2
Барселона

Појадок. Екскурзија во Барселона со водич на македонски/србски/бугарски јазик (вклучена во цената):Катедралата "Саграда Фамилија" - визит картичка на градот; две од најпознатите куќи изградени од архитектот Гауди - "Casa Batllo" и "La Pedrera"; плоштад "Шпанија" со Националната палата; ридот "Монтжуик" со музејскиот архитектонски комплекс "Побле Еспањол"; "Олимпискиот прстен" со објекти изградени во чест на Олимписките игри во 1992 г .; споменикот на Колумбо. Слободно време на плоштадот "Каталонија", од каде започнува "Рамбла" - најживата улица на градот, која изобилува со необични продавници, барови и живи статуи, и Готскиот кварт - стариот дел од Барселона со кривулести тесни улички и средновековни згради. Вечера. Ноќевање.

3
Монсерат

Појадок. По желба целодневна екскурзија до Монтсерат и Магичните фонтани - Поаѓање кон планината Монтсерат - духовното место во Каталонија, каде што е изграден бенедиктинскиот манастир со илјада годишна историја. Екскурзијата ќе ви овозможи да уживате во прекрасни пејсажи, во необичните форми на карпите и да доживеете една неповторлива духовна радост во манастирот, лоциран во едно од најживописните места на земјата. Ќе имате можност да се допрете и до една од најголемите вредности на манастирот "Црната Мадона". Посета на Магичните фонтани на Барселона (на бугарски јазик). Вечера. Ноќевање.

4

Појадок. Слободно време. Ручек. По желба вечернo шоу-спектакл Витешки турнир - фламенко-спектаклот ви ја претставува на еден лесен и забавен начин шпанската историја и култура. Претставата ќе ве внесе во бурата на историските битки на витезите, кои ги бранеле своите кралеви од напаѓачите вестготи и арапи, а по кратка пауза со прекрасна шпанска музика ќе можете да уживате во страстите и длабоките чувства на фламенко спектаклот, претставен од темпераментни танчери и талентирани музичари.

5
Тоса де МарЖирона

Појадок. Слободно време. Ручек. По желба целодневна екскурзија Тоса де Мар и посета на Џирона - убавината на Коста Брава. Панорамскиот пат кон Тоса де Мар ќе ни ја открие убавината на најпознатото крајбрежје на Шпанија - Коста Брава - воспеана од многу писатели и поети. Тоса де Мар е едно од најатрактивните крајбрежни места- стариот град, прогласен за национално богатство, со тесните улички и мали дуќанчиња му дава неповторлива атмосфера на градот. Вашиот одмор на Коста Брава, а исто така и расказите за ова сончево крајбрежје не би бил комплетен без да ја посетите една од најпознатите шпански винарии. Вина, колбаси, ликери, колачи, маслиново масло се дел од културата и гастрономијата на овој регион. Таму ќе можете не само да ги пробате, но и да ги купите на поволни цени. Посета на Џирона. Вечера. Ноќевање.

6
Фигерас

Појадок. Слободно време. Ручек. Факултативна целодневна екскурзија "Светот на Дали". Поаѓање за Фигерес, родниот град Салвадор Дали. Посета на театарот – музеј во Фигерес. Идејата за создавање на музејот започна во 1961 година кога новоизбраниот градоначалник на Фигерес побара од познатиот уметник да му даде на градот слика. Дали тој одлучи да му даде музеј. И не само музеј, туку театар-музеј. Изложбата на музејот овозможува да се следи творечкиот пат на мајсторот од импресионизмот, футуризмот, кубизмот до надреализмот. Освен сликарството, скулптури, инсталации, фотографии и двојни спектроскопии се меѓу експонатите. Заминување кон Пубол и посета на замокот "Пубол", кој ја дава својата муза и придружник во животот на Гала при нивното враќање во Европа. Уметникот е автор на внатрешниот дизајн на замокот. Во него се чуваат дела на големиот надреалист, фотографии, предмети за домаќинството, изработени по негов дизајн, колекција од фустани на Гала, создадени од познати модни дизајнери и од самиот Дали. Вечера. Ноќевање.

7

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

8
БарселонаСофија

Со полет на "Bulgaria Air": Појадок. Напуштање на собите. Ручек. Трансфер до аеродром Барселона за летот во 16:00 ч. за Бугарија. Пристигнување на аеродромот во Софија (терминал 2) во 19:40 ч.


Со полет на "Wizz Air": Појадок. Напуштање на собите. Ручек. Слободно време. Трансфер до аеродром Барселона за летот во 22:05 ч. за Бугарија. Пристигнување на аеродромот во Софија (терминал 1) во 01:55 ч.

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Целодневна екскурзија Монсерат и Магичните фонтани при минимум 20 туристи.
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€41
Целодневна екскурзија Тоса де Мар и посета на Џирона при минимум 20 туристи.
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€41
Вечернo шоу-спектакл Витешки турнир при минимум 20 туристи
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€41
Целодневна екскурзија "Светот на Дали" при минимум 20 пријавени туристи.
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€46
Пакет од три патувања: целодневна екскурзија Монсерат и Магичните фонтани, вечерен спектакл "Витешки турнир", целодневна екскурзија Тоса де Мар и посета на Џирона при минимум 20 туристи.
от 12 г.
€143
от 2 г. до 11 г.
€115
За лица над 69 година автоматски се додава доплата за осигурителна премија.
€0
Бохемиа BeFlex – 10% од основната цена на патувањето: можност за промена на датата на патување за истата програма или отказ од патувањето без отказни трошоци (сумата се враќа под форма на ваучер за патување) до 35 дена од првично избраната дата. За дополнителни инфомации – на веб страницата на агенцијата или вашиот агент.
€0
Бохемиа MultiFlex – 20% од основната цена на патувањето: можност за смена на програмата или отказ на патувањето без отказни трошоци (сумата се враќа под форма на ваучер за патување) до 35 дена од првично избраната дата.За дополнителни инфомации – на веб страницата на агенцијата или вашиот агент.
€0
Бохемиа BeOnTime – Доколку часот на полетот на враќање доцни или се одложи со повеќе од час за клиентите ќе има компензација во размер на 100 евра (се најавува најкасно до 7 дена пред датумот на поаѓање). За дополнителни инфомации – на веб страницата на агенцијата или вашиот агент.
€10
Специјална услуга за датуми со лет на "Bulgaria Air": Ноќевање во хотел "Хемус" *** пред заминување (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга за датуми со лет на "Bulgaria Air": Ноќевање во хотел "Хемус" *** пред заминување (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
Специјална услуга за датуми со лет на "Wizz air": Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга за датуми со лет на "Wizz air": Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет за директен лет Софија - Барселона - Софија на авиокомпанијата "Bulgaria Air" со вклучени аеродромски такси, чекиран багаж до 23 кг. и рачен багаж до 10 кг. за полет во ЧЕТВРТОК
Авионски билет за директен лет Софија - Барселона - Софија на авиокомпанијата "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси, чекиран багаж до 20 кг. и рачен багаж до 10 кг. (со размери 40х30х20 см) во деновите СРЕДА(за датуми на поаѓање 24.04.2019 и 01.05.2019) и САБОТА
7 ноќевања на база збогатен полн пансион на шведска маса (појадок, ручек и вечера + 1/4 вино и минерална вода за ручек и вечера) во избраниот од вас хотел (или сличен) на Коста Брава
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Целодневна екскурзија до Барселона со водич
Асистанс на македонски/српски/бугарски јазик
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Туристичка такса за престој во реонот на Барселона: 1 EUR (за хотел ****), 0.50 EUR (за хотел ***) по турист на ден. Таксата се плаќа индивидуално од туристите на рецепцијата на хотелот
Дополнителни услуги и екскурзии по програмата (При резервации на лице место екскурзиите се плаќаат во евра!)
Користење на чадори и лежалки на плажа (со доплата на лице место)
Влезници за музеи, објекти и настани за време на екскурзиите и други кои се посетуваат по желба
Градски транспорт
Трошоци од личен карактер
Бакшиши за водичот / шоферот
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Услови за плаќање: при резервација - 35% од вкупниот износ; доплата до 100% - до 30 дена пред датумот на поаѓање.
Услови за откажување: до 31 ден - 35% од основната цена; од 30 до 1 дена - 100% од вкупната цена.
Попустот за деца е валиден за возраст од 2 полни години до 12 неполни години!
Максимален капацитет на една соба: две возрасни и две деца!
Хотел H.TOP Amaika 4 * се препорачува за туристи над 16 години. Нема попуст и анимација за деца.
Редоследот на екскурзии се одредува на лице место.
За време на дополнителните екскурзии не се обезбедени ланч пакети.
Цените за секоја од дополнителните услуги / екскурзии на лице место се повисоки!
Препорачливо е претходна резервација и плаќање на екскурзиите. Ако има слободни места, екскурзии може да се организираат на лице место и да се платат во евра.
Авиокомпанијата го задржува правото да гo смени времето на летот.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ БАРАЊА
Шпанија: Нема медицински и здравствени барања поврзани со патувањето.
ВИЗНО ПАСОШКИ РЕЖИМ
Шпанија: Бугарските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош или лична карта најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Патувањето се одвива со минимум 44 регистрирани туристи.
Други одмори во Шпанија »