Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Одмор во ШПАНИЈА - Коста Бланка, Бенидорм - Специјална програма за сите возрасти!

Рани резервации!

Софија – Аликанте – Бенидорм – Валенсија – Елче – Гвадалест – Бенидорм – Аликанте – Софија

Одмор со авион
9 дена

Хотел „Gran Hotel Bali” **** , Бенидорм

Местоположба: Хотелот е еден од највисоките хотели во Европа и е лоциран на прекрасно и тивко место на Ла Кала. Располага со комфорни соби од кои што има неверојатна панорама, а плажата на Пониенте е на само 200 м. На 50 м од хотелот е главната улица на која што има многу ресторани, барови и продавници.

Во хотелот: 2 ресторана, бар на базенот, диско бар со вечерни забавни програми, СПА центар со различни третмани со доплата на лице место, мини клуб, фитнес, соба за игри, бесплатен Wi-Fi на рецепција.

Во собите: клима, пространи соби  и украсени во елегантни неутрални тонови на боја, секој од нив има балкон со панорамски поглед, бања, фен, сателитска ТВ, телефон, сеф (со доплата), минибар. Максимален капацитет на една соба: двајца возрасни и две деца!
Плажа: чадори и лежалки со доплата (околу 5/7 евра на ден за лежалка или чадор).


 

 


Во моментов нема слободни места

ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаАликантеБенидорм

Поаѓање од аеродромот во Софија со директен лет на авиокомпанијата "Wizz Air" во 19:00 ч. Слетување на аеродромот во Аликанте во 21:25 ч. Трансфер до Бенидорм. Сместување. Вечера (ладен оброк или сув пакет). Ноќевање.

2
Бенидорм

Појадок. Информативен состанок. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

3
Валенсија

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Валенсија, трет по големина град во Шпанија, кој се наоѓа на устието на реката Турија во Средоземното Море. Градот ги фасцинира посетителите со мали, тесни улички, импресивни градби и паркови со дрвја од портокали и лимони. Пешачки разглед: Парламентот, црквата “Санта Каталина”, Катедралата Валенсија, Музејот на верата. Слободно време во историскиот кварт “Кармен” со типични тесни улички со многу продавници, ресторани и кафулињa. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

4
Елче

Појадок. Слободно време или туристичка програма по желба - полудневна екскурзија до Елче. Програмата вклучува - транспорт со автобус, водич, панорамска тура на Стариот град, базиликата "Санта Марија", Кулата "Калхора", дворецот "Алтимира", Арапските бањи. Елче се наоѓа на двете брегови на реката Винанопо и е едно од најстарите населби на Пиринејскиот Полуостров. Елче е прогласен за најдобар европски град на палми. Тука е ботаничката градина со сите видови палми кои растат на Земјата, како и цитрусни дрвја, кактуси и бамбус. Друга голема знаменитост на градот е "Тајната на Елче" (традиционален средновековен празник) - последната зачувана до денес мистерија, која е заштитена од УНЕСКО како културен ремек-дело. Вечера. Ноќевање.

5

Појадок. Слободно време или по желба полудневна екскурзија до Гвадалест - планинско селце, основано од Маврите, сместено на 600 м. надморска височина сместено на осамено, но многу убаво место. Прекрасни замоци се издигаат меѓу гранитните карпи, спојувајќи се со околината. Пред да пристигнете во долината на Гвадалест, патувајќи по долги планини, ќе поминете низ неколку други прекрасни мали села. Едно од нив е Ла Нуција, со прекрасни глетки на Средоземното Море и околните планини. Фото пауза во прекрасното мало село Полоп и посета на локалната продавница со типични локални производи како мед, овошје, локални вина.  Вечера. Ноќевање.

6
Бенидорм

Појадок. Слободно време или по желба вечерно фламенко шоу. Вечера. Ноќевање.

7
Бенидорм

Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.

8
АликантеСофија

Појадок. Напуштање на собите. Слободно време. Ручек. Поаѓање за Аликанте. Панорамска обиколка на Аликанте (туристичка програма вклучена во цената). Љубителите на извонредна архитектура, богата историја и културно наследство, одлични плажи, шопинг центри и бројни возбудувања, сигурно ќе останат фасцинирани од посетата на Аликанте. Екскурзијата вклучува: искачување до тврдината Санта Барбара, изградена на 166 метри надморска височина на планината Бенакантил; прошетка низ крајбрежната улица Еспланада со својата позната алеја на палми - симбол на морската душа на градот; катедралата со сина купола "Сан Николас"; градската сала во Аликанте, во која се претставени раскошни елементи и интересни фасади од неговите две кули. Трансфер до аеродромот во Аликанте и директен лет до Бугарија со авиокомпанијата "Wizz Air" во 22:00 ч. 

9
Софија

Пристигнување на аеродромот во Софија, Терминал 1, во 02:15 ч.

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Фламенко шоу со минимум 20 регистрирани туристи
от 12 г.
€43
от 2 г. до 11 г.
€21
Полудневна екскурзија до Гвадалест со минимум 20 регистрирани туристи
от 12 г.
€38
от 2 г. до 11 г.
€19
Полудневна екскурзија до Елче со минимум 20 регистрирани туристи
от 12 г.
€43
от 2 г. до 11 г.
€21
Целодневна екскурзија со панорамски разглед на Валенсија при минимум 20 туристи
от 12 г.
€53
от 2 г. до 11 г.
€27
Специјална понуда: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална понуда: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет за директен лет Софија - Аликанте - Софија на авиокомпанијата "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси, чекиран багаж до 20 кг и рачен багаж до 10 кг. (40x30x20 см)
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
7 ноќевања на база збогатен полн пансион на блок маса (појадок, ручек и вечера + 1/4 вино и вода за ручек и вечера) во хотел "Gran Bali" 4 * (или сличен)
Панорамска обиколка во Аликанте со водич
Асистенција за време на целиот престој
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Дополнителни услуги и екскурзии по програмата (При резервации на лице место екскурзиите се плаќаат во евра!)
Користење на чадори и лежалки на плажа (со доплата на лице место)
Трошоци за јавен превоз и лични трошоци
Користење на градски и локален превоз
Влезници за музеи, објекти и настани за време на екскурзиите и други кои се посетуваат по желба
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
Влезници за Музејот на фаите во Валенсија (2 евра)
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Услови за плаќање: при резервација - 35% од вкупниот износ; доплата до 100% - до 30 дена пред датумот на заминување.
Услови за откажување: до 31 ден - 35% од основната цена; од 30 до 1 дена - 100% од вкупната цена.
Попустот за деца важи за возраст од 2 години до 12 неполни години!
Максимален капацитет на една соба: двајца возрасни и две деца!
За време на дополнителните екскурзии не се обезбедени ланч пакети.
Редоследот на дополнителни екскурзии се одредува на самото место. Организаторот го задржува правото да ги менува правците на движење и распоредот или да премести екскурзија за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, а со цел да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Препорачливо е претходна резервација и плаќање на екскурзиите. Ако има слободни места за екскурзиите може да се најават на лице место и да се платат во евра.
Авиокомпанијата го задржува правото да го смени времето на летот.
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ:
Шпанија: Нема медицински и здравствени барања поврзани со ова патување. Пасошки и визен режим
Шпанија: Македонски државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Патувањето се спроведува при минимум 30 туристи!
Други одмори во Шпанија »