Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Одмор во Малта - Остров на витезите - 7 ноќевања

Софија - Ла Валета - Малта - Ла Валета - Софија

Одмор со авион
8 дена
од €575

Хотелот Cavalieri Arts 4* се наоѓа во популарното одморалиште Сент Џулиенс. Хотелот се наоѓа на тивка и мирна локација во Заливот Спинола, но сепак во непосредна близина на баровите, рестораните и туристичките атракции. На 5 минути оддалеченост од хотелот се наоѓаат Автобуска станица со врски до градовите Валета, Слиема и пристаниште за траект до островот Гозо.

Во хотелот: 258 соби, модерно и удобно опремени, 2 ресторани, бар, затворен и отворен базен, СПА центар, паркинг, како и бесплатен Wi-Fi. Надворешниот базен е отворен од јуни до септември и има лежалки и чадори, соблекувална, тоалет и детски базен.

Во собите: клима, греење, ТВ со рамен екран со сателитски канали, телефон, сеф, мини бар, биро, гардероба, електричен боклал / чај, купатило со туш или када, фен и др.

Економи соби(20 кв.м.) се наоѓаат на првиот кат на хотелот, со поглед кон градот, без балкон и не е можно да се постави дополнителен кревет во овој тип соба. Комфорт собите (22 кв.м.) се наоѓаат на вториот кат на хотелот, со поглед кон градот и имаат балкон.Собите на погорните катови (24 метри квадратни) имаат балкон и поглед кон морето на заливот Спинола.

Оброци: Доручек, со доплата можност за вечера (без пијалоци).

 

Хотелот “Dolmen“ 4* се наоѓа во одморалиштето на Буџиба - Заливот на Свети Павле и се наоѓа на плажа. Во непосредна близина е центарот на одморалиштето со многу ресторани и продавницикако и Аквариум на Малта и други знаменитости.

Во хотелот: 488 соби, мирна и пријатна атмосфера и одлични содржини, 6 базени, приватна плажа со чадори и лежалки, водени спортови, училиште за нуркање, СПА центар со студио за масажа, сауна, парна бања и џакузи, фитнес центар, клуб за деца, казино , конференциски сали, летна тераса. Исто така има и анимација, тематски ноќи и разновидна забава. Комплексот има 4 ресторани кои служат комбинација на малтешка и медитеранска кујна, лоби бар, кафе, бар на плажа и летна тераса.

Во собите: модерен и удобен мебел, засебна климатизација и греење, биро, телефон, радио, телевизор со рамен екран со сателитски канали, сеф, мини-бар, кафемат / чај, мебел за прошетка, сопствена бања со туш или када , фен, бесплатен Wi-Fi е на располагање во целиот хотел.

Собите се стандардни (20 метри квадратни), супериор (28 квадратни метри) и апартмани (35 квадратни метри) и можно е да се сместат 4 туристи во една соба. Сите соби имаат балкон.

Оброци: ноќевање со појадок, можност за полупансион (вклучува појадок и вечера со неограничена конзумација на локално наливно вино и пиво, безалкохолни пијалоци и минерална вода).

 

Хотелот Radisson Blu Resort 5* се наоѓа на тивка и мирна локација во заливот Свети Георги, во одморалиштето Свети Џулијанс - едно од најпознатите летувалишта на островот Малта. Комплексот е на непосредна близина и на плажата Св. Џулијан и на најпрометниот и најтрактивниот дел од одморалиштето, со пристап до бројни ресторани, барови, продавници и многу забава.

Во хотелот: 2 надворешни базени, детски базен, загреан затворен базен; 4 ресторани и барови кои нудат малтешка и медитеранска кујна; летна тераса, спа и велнес центар со студио за масажа, сауна, џакузи; фитнес центар; фризерски салон; тениско игралиште; паркинг; училиште за нуркање и спортови на вода; игралиште. Се организираат тематски музички вечери и забава за деца.

Соби: 252 соби и апартмани, стилски и модерно опремени, климатизирани, звучно изолирани и опремени со ТВ, телефон, радио, кафемат / чај, пегла и даска за пеглање, минибар, сеф, гардероба, биро, греење, бесплатно Wi-Fi, купатило со када или туш, фен и др. Сите соби имаат балкони.

Во двокреветните соби на хотелот (28 метри квадратни) може да се сместат најмногу 3 лица во една соба. Стандардна двокреветна соба има поглед кон градот, супериор и премиум имаат поглед кон морето (разликата е во уредувањето на собите, премиум собите се со помодерно уредување).

Во семејните соби (36 квадратни метри, со поглед кон градот) и апартмани (38 квадратни метри, со поглед кон морето) може да се сместат три возрасни лица и едно дете или две возрасни лица и две деца.

Оброци: Ноќевање со доручек, можност за полупансион (вечера, без пијалоци) и полн пансион (ручек и вечера без пијалоци).

 

Хотел "InterContinental" 5* се наоѓа во идеален центар на одморалиштето Свети Џулијан на островот Малта. Хотелот се наоѓа на 200 метри од морето и има своја плажа во Заливот на Свети Георги. Во непосредна близина на хотелот

Постојат многу ресторани и барови во непосредна близина на хотелот кои нудат медитеранска, малтешка и италијанска кујна, продавници и друга забава.

Во хотелот: затворен и отворен базен, сквош терен, СПА и велнес центар, фитнес центар, казино, детски клуб, фризер, конференциски сали, 2 барови и 2 ресторани.

Во собите: удобни кревети, клима уред, кафемат / чај, сеф, минибар, телефон, греење, пегла, работна маса, гардероба, ТВ со рамен екран со кабелски и сателитски канали, купатило со туш и када, бањарки и папучи , фен и др. Комплексот нуди просторни соби, елегантно опремени. Бесплатен Wi-Fi е достапен низ целиот комплекс.

Двокреветните соби (32 квадратни метри) имаат поглед кон градот или базенот и можно е да се сместат максимум 3 лица во една соба. Во семејните соби (40 кв.м.) можат да бидат сместени минимум 3,а најмногу 4 туристи. Сите соби имаат балкони.

Оброци: Ноќевање со појадок, можност за доплата за полупансион (вечера, без пијалоци) и полн пансион (ручек и вечера без пијалоци).

 

„The Westin Dragonara Resort“ 5* е хотелски комплекс со 5 starвездички кој се наоѓа во срцето на туристичкото одморалиште „Свети Џулиен“ на островот Малта и е едно од најпопуларните сместувачки локации. Хотелот е во непосредна близина на туристичкиот дел од одморалиштето, со многу ресторани, пабови, продавници и забава.

Во хотелот: 2 приватни плажи, затворен и отворен базен, 3 ресторани, 2 бара, СПА центар, фитнес центар, салон за убавина, спортови на вода на плажа, паркинг, клуб за деца. Приемот е отворен 24 часа на ден. Бесплатен Wi-Fi е достапен во лобито и ресторанот.

Во собите: 284 соби, климатизирани и звучно изолирани, модерно опремени. Сите сместувачки единици се опремени со минибар, апарат за кафе и чај, ТВ со рамен екран со сателитски канали, сеф, телефон, пегла и даска за пеглање, работна маса, дневен кат, гардероба,купатило со туш и када, бањарка и папучи, фен и др. Сите соби имаат балкон. Во двокреветните соби (42 квадратни метри) и апартманите (60 метри квадратни) можат да се сместат до 4 туристи во една просторија. Сите соби имаат балкони.

Оброци: Ноќевање со појадок,можност за доплата за полупансион (вечера, без пијалоци) и полн пансион (ручек и вечера без пијалоци).

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
Наведените цени се за едно лице за соодветното сместување.
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1

Поаѓање од аеродромот во Скопје во 13:20 часот со лет на Виз Ер кон Малта. Пристигнување во 15:05 часот на аеродромот во Малта. Пречекување и трансфер во хотел. Сместување. Ноќевање.

2

Појадок. Слободно време. Факултативно патување со брод околу островот Малта (8 часа со појадок, ручек и попладневна ужинка). Прекрасна можност да пливате на едно од најубавите места на Малта - Сината лагуна на Комино. Враќање во хотел. Ноќевање.

3

Појадок. Слободно време. Факултативна полудневна екскурзија до главниот град на Малта - Ла Валета (околу 4 часа): Тврдината - најдобар пример за европски воени градби; Катедрала Свети Јован Крстител - ремек-дело на барокната архитектура позната по своите бесценети мурали, светилиште за витези на редот на Малта и дом на две од сликите на големиот италијански уметник Караваџо; Палатата на големите магистри, во која сега се сместени парламентот и канцеларијата на претседателот на Малта. Прошетка низ старите улици до градините на Баракка, каде се открива прекрасен поглед на Големиот Залив. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

4

Појадок. Слободно време. Факултативна полудневна екскурзија до античката престолнина Мдина - „Градот на молкот“ (околу 4 часа): sидовите на тврдината и кулите на Мдина, изградени во 9 век кои нудат панорамски поглед на островот; Катедралата Свети Павле и убавите куќи изградени пред повеќе од 4 века; прекрасните карпи Дингли Рокс и палатата Сан Антон, каде се наоѓа најголемата ботаничка градина на островот, создадена во раниот 17-ти век и палатата со исто име, која била резиденција на некои од големите магистри, на британскиот генерал-гувернер и во денешно време е летната резиденција на претседателот на Малта. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

5

Појадок. Слободно време. Факултативна полудневна екскурзија до трите древни градови на малтешки југ - Виториоза, Сенглеа и Коспикуа, чувајќи го споменот на витешкиот ред во Малта (околу 4 часа). Овие антички градови постојано биле сцена на долги опсади и жестоки битки. Ова е местото, каде во 1565 година беше поразена Османлиската Империја, по што започнува нејзино опаѓање. Прошетка низ уникатните улици на Виториоза со зачувани многу древни градби, потсетувајќи не на славните витешки времиња. Сите три града нудат прекрасен поглед на Големиот Залив - „морска порта“ на Малта. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

6

Појадок. Слободно време. Факултативна целодневна екскурзија до островот Гозо со вклучен ручек (приближно 8 часа). Гозо е втор по големина остров во малтешкиот архипелаг. Се карактеризира со изобилство на зеленило, невообичаен мир и спокојство. Легендата за убавата нимфа Калипсо, ќерка на богот Атлас, е поврзана со името на островот. Поаѓање наутро со траект до островот Гозо. Посета на карпестите комплекси во Двејра со прекрасни природни знаменитости како Внатрешното море и карпата Фунгус. Ручек во ресторан лоциран во античката тврдина “Цитаделата” во центарот на Гозо, Викторија. По ручекот, екскурзијата продолжува со посета на уникатната црква Та Пину, во која се сместува чудесната икона на Пресвета Богородица на “Та Пину” и завршува во живописниот и убав залив на Шленди или Марсафорн. Можност за купување сувенири направени од жители на Гозо, кои се познати како квалификувани занаетчии. Враќање во хотел. Ноќевање.

7

Појадок. Слободно време или изборна еднодневна екскурзија на островот Сицилија - уникатно ризница на уметноста, археологијата, историјата, фолклорот и уникатните природни убавини (околу 15 часа). Поаѓање во 06:30 часот од Малта до Позало, Сицилија со брз траект (патувањето трае 90 минути). Од Пожал екскурзијата продолжува со удобен туристички автобус и го преминува вториот и третиот највисок мост во Европа над градовите Модица и Ибела, над прекрасните долини на кањонот до подножјето на единствениот активен вулкан на европскиот континент Етна. Се искачи на Силвестер кратер и слободно време за шопинг за ручек и сувенири. Посета на познатиот туристички град Модика - слободно време за истражување на градот. Во вечерните часови, вратете се од Модика во Позало и заминете за Малта во 19:30 часот со брз траект. Враќање во Малта подоцна во вечерните часови. Ноќевање.


Напомена! Поради раното заминување од хотелот (04:45 - 05:30) и доцното пристигнување назад, појадокот и вечерата (доколку се побара) се во форма на сув пакет на овој ден.

8

Појадок. Заминување од хотелот. Трансфер на аеродромот. Поаѓање за Северна Македонија во 15:50 часот Пристигнување на аеродромот во Скопје во 17:30 часот.

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Чекиран багаж до 10 кг (во двата правци) на турист
€57
Чекиран багаж до 20 кг (во двата правци) на турист
€79
Чекиран багаж до 32 кг (во двата правци) на турист
€109
Патување со јахта околу Малта (вкључува трансвери, закуска, ручек и попладневна ужинка) по турист
от 12 г.
€66
от 6 г. до 11 г.
€35
Полудневна екскурзија до Валета со локален водич по турист
от 12 г.
€49
от 4 г. до 11 г.
€20
Полудневна екскурзија до Мдина со локален водич по турист
от 12 г.
€33
от 4 г. до 11 г.
€18
Полудневна екскурзија до малтешкиот југ - Сенглеа, Коспикоа, Виториоса по турист
от 12 г.
€38
от 4 г. до 11 г.
€18
Целодневна екскурзија до островот Гозо (вкључува трансфери, траекти, ручек, локален водич) по турист
от 12 г.
€74
от 4 г. до 11 г.
€40
Целодневна екскурзија до островот Сицилија (вкључува трансфери, траекти, локален водич) по турист
от 14 г.
€153
от 4 г. до 13 г.
€122
Полупансион за хотел "Cavalieri Arts" 4* (вкључува 7 вечери, без пијалоци) по турист
от 13 г.
€105
от 3 г. до 12 г.
€54
Полупансион+ за хотел "Dolmen 4*" (вкључува 7 вечери со неограничена конзумација на местно наливно вино и пиво, безалкохолни пијалоци и минерална вода) по турист
€135
All inclusive за хотел "Dolmen 4*" (вкључува појадок, ручек, попладневна закуска и вечера, неограничено количество наливно вино, пиво, безалкохолни пијалоци и минерална вода) по турист
€265
Полупансион за хотел "Radisson Blu Resort 5*" (вкључува 7 вечери, без пијалоци) по турист
€202
Полн пансион за хотел "Radisson Blu Resort 5*" (вкључува 7 ручеци и 7 вечери, без пијалоци) по турист
€398
Полупансион за хотел "Intercontinental 5*" (вкључува 7 вечери, без пијалоци) по турист
€217
Полн пансион за хотел "Intercontinental 5*" (вкључува 7 ручеци и 7 вечери, без пијалоци) по турист
€391
Полупансион за хотел "The Westin Dragonara 5*" (вкључува 7 вечери, без пијалоци) по турист
€238
Полн пансион за хотел "The Westin Dragonara 5*" (вкључува 7 ручеци и 7 вечери, без пијалоци) по турист
€468
Дополнителните екскурзии се организираат на англиски јазик при минимум 2-ца туристи и на бугарски јазик при минимум 10 туристи.
€0
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Скопје - Малта - Скопје на авиокомпанијата "Виз ер" со вклучени аеродромски такси и рачен багаж до 10 кг со димензии 40х30х20
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
7 ноќевања со појадок во избраниот од Вас хотел на Малта
Патничко осигурување
Асистенција од претставник на агенцијата за време на престојот.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Туристичка такса на Малта: 0,50 евра по турист на ден (се плаќа индивидуално од туристите на рецепција во хотелот)
Чекиран багаж до 10 кг, 20 кг или 32 кг
Ручеци и вечери
Патување со јахта околу Малта
Полудневна екскурзија до Ла Валета
Полудневна екскурзија до Мдина
Полудневна екскурзија до малтешкиот југ - Сенглеа, Коспикоа, Виториоса
Целодневна екскурзија до островот Гозо
Целодневна екскурзија до островот Сицилија
Влезници и билети за други музеи, објекти и настани посетени по желба
Лични трошоци
Осигурување за отказ на патување (Ви препорачуваме да вкључите осигурување за отказ на патување!)
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Цената на екскурзијата се пресметува со вклучени аеродромски такси и рачен багаж до 10 кг со димензии 40х30х20 см. Во случај на промена на цената на билетот на авионот, агенцијата го задржува правото да ја промени цената на пакетот.
Дополнителните екскурзии се организираат на англиски јазик за минимум 2-ца туристи и на бугарски јазик за минимум 10 туристи.
Децата под 2 години, без користење кревет и седиште во авионот, плаќаат само надомест за лет од 120 лева.
Организаторот го задржува правото да ги менува маршутите и распоредот или да ги помести екскурзиите за друг ден, кога тоа го наметнуваат временските услови, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност!
Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Државјани на Северна Македонија кои патуваат во земјата мора да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Патувањето се реализира со минимум 2 пријавени туристи.
Други одмори во Малта »