Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Одмор во Италија, остров Сицилија - хотел San Vincenzo 4*

ПОТВРДЕНА ПРОГРАМА!

Софија – Катанија – Летојани – Етна – Таормина – Сиракуза – Ното – Долината на храмовите во АгриџентоСкала деи Турки – Модика – Шикли – Палермо – Монреале – Летојани – Катанија – Софија

Одмор со авион
9 дена
од €539

Хотел „SAN VINCENZO” 4*

Летојани, Таормина


Локација
Хотел "San Vincenzo" 4 * е лоциран на крајбрежната улица на впечатливото туристичко гратче Летојани, во претпочитан реон за летен одмор - подрачјето на град Таормина. До Таормина може да се стигне со автобус кој запира на приближно 150 метри од хотелот (плоштад "Corrado Cagli") и чини 1,90 евра во еден правец и 3 евра за повратен билет. Ова осигурува погодна комуникација и со другите градови на островот. Аеродромот Катанија е само на 62 километри оддалеченост.
 
Услуги
За удобен престој на гостите на располагање имаат 24-отворена рецепција, Wi-Fi интернет во заедничките делови, собна услуга, шатл услуги, консиерж, перална, бар, ресторан "Bistrot 34". Има аптека веднаш до хотелот.
 
Ресторан
Ресторанот е во европски стил и на своите гости им нуди разновидност од италијански вина и локални специјалитети, маестрално приготвени од готвачот. Појадокот е разновиден и сервиран на шведска маса.
 
Соби
Стандардните соби се декорирани во светли бои и се опремени со мини бар, сателитска ТВ, телефон и  клима. Купатилата имаат фен, сушара за крпи, туш или када. Детско креветче: однапред најавено - бесплатно од хотелот
 
Плажа
Хотелот располага со сопствената плажа - една од најубавите во Летојани. Плажата е песочно-камчеста. Опремена е со чадори и лежалки за бесплатно користење од гостите на хотелот. На самата плажа има понуда на бродски екскурзии и нуркање.
 


ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
Наведените цени се за едно лице за соодветното сместување.
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаКатанијаЛетојани

Поаѓање во 20:30 од Терминал 1 на аеродромот во Софија со директен лет на "Wizz Air". Слетување на аеродромот во Катанија во 21:25 ч. Трансфер до хотелот. Сместување. Вечера. Ноќевање.

2

Појадок. Информативен состанок со нашиот претставник на лице место. Слободно време. Вечера. Ноќевање.


По желба и претходна резервација:


Полудневна екскурзија од „Од брег до брег“ . Поаѓање од хотелот кон Џардини Наксос. Заминување од пристаништето со туристичко бродче. Кратко едрење покрај живописните брегови северно од одморалиштето ќе ве однесе до "убавиот остров" Изола Бела. Во овој заштитен морски резерват ќе имате можност да посетите неколку пештери (Сината пештера, Пештерата на вљубените и други), може да попливате во прекрасните морски води или едноставно да уживате во жешкото сицилијански сонце. Можете да се освежите со овошјето, закусите и пијалоците понудени на бродот. Потоа, морската прошетка продолжува до заливот Капотаормина за нуркање и посета на Пештерата на денот. Поаѓање назад кон пристаништето на Jardini Naxos, каде што завршува ова мини крстарење.


*Се препорачуваат капи и средства за заштита од сончање!

3
ЕтнаТаормина

Појадок. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.


По желба и претходна резервација: Целодневна екскурзија до Етна и Таормина.


Околу 08:00 часот, поаѓање од хотелот кон највисокиот вулкан во Европа и еден од најактивните вулкани во светот - величествената Етна. Локалците ја нарекуваат планината на планините, а старогрчкиот поет Пиндар ја опишува како столб на кој се крепи небото. За време на искачувањето со автобус на падините на вулканот до 1900 метри надморска висина ќе уживате во прекрасни пејсажи. Ова е местото каде што ќе ги видите страничните кратери на вулканот. Местото каде автобусот ја остава групата, е многу раздвижено и нуди различни можности за забава. Бројните дуќанчиња со своите сувенири од лава ги повикуваат туристите. Овде ќе можете да пробате ароматен и силно алкохолен ликер "Огнот на Етна" или да купите од вкусниот мед од Ѕаферана, можете да се забавувате во 7D-кино, да ги "истражите" страничните кратери "Силвестри" и се разбира, да уживате во сицилијански ручек. Тука се наоѓа станицата "Сапинеца", каде со доплата љубителите на адреналин можат да се искачат со жичница и џипови до подножјето на централните кратери на вулканот на околу 3000 метри надморска височина на прошетка со туристички водич на вулканолог.


Попладне поаѓање за Таормина - бисерот на Јонското Море. Познатото сицилијанско одморалиште е основано во 400 година пр. Хр. на ридот над морето од бегалци од крајбрежниот грчки град Наксос. Искучителната положба на Таормина е причина за прекрасната панорама, од каде што се гледа секоја точка на градот. Автобусот ја остава групата во подножјето на градот, од каде со бесплатен градски автобус се пристигнува до срцето на градот. Слободно време за индивидуална прошетка во Таормина. Градот привлекува со своите знаменитости, кои сведочат за неговата долга историја и нуди различни можности за забава. Овде ќе можете да се запознаете со знаменитостите на Таормина - фантастичниот грчки театар, остатоците од римскиот Одеон, плоштад "9 април", плоштадот "Дуомо" со катедралата и Фонтана со кентаур, да се прошетате низ малите романтични улички на градот, да ги видите мноштвото продавници, во кои ќе најдете традиционални за островот дела - рачно изработена чипка, накит од корал, керамика, да уживате во исклучителниот вкус на домашни колачи и омилениот италијански сладолед или да уживате во некое од прекрасните кафулиња каде служат ароматно италијанско кафе.* Се препорачува топла облека и удобни чевли!

4
СиракузаНото

Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.


По желба и претходна резервација: Целодневна екскурзија до Сиракуза и Ното.


Околу 08:00 часот поаѓање за град Сиракуза - најпознатата грчка колонија на Медитеранот и родно место на Архимед. Цицерон вели дека Сиракуза е "највеличествениот грчки град и најубав од сите". Разглед со локален водич на историскиот центар, лоциран на островот Ортиџа кој е под заштита на УНЕСКО: Храмот на Аполон - најстариот доријски храм во Сицилија од 6 в. Пр. Хр .; Плоштад „Архимед“; плоштад "Ил Дуомо" со прекрасната катедрала и црквата "Света Лучија", каде се наоѓа и оригиналот на едно од најголемите платна на Караваџо "Погребот на Света Лучија"; изворот на Аретуса, кој се поврзува со легендата за вечната љубов. Во слободното време ќе имате можност за индивидуална посета на музејот "Белломо" или за прошетка во пристанишната тврдина на Сиракуза "Кастело Маниаче" од 13 в.


Попладне поаѓање за Ното - вистински скапоцен камен на барокната архитектура под заштита на УНЕСКО. Пешачки разглед во Ното: катедралата на Ното и доворецот "Палацо Николачи" - зградата на богати трговци на туна со најубавите барокни балкони на светот, цркви со соседните кон нив поранешни манастирски згради. Слободно време со можност за посета на палатата Палацо Николачи.

5

Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.


По желба и претходна резервација:


Целодневна екскурзија до Долината на храмовите во Агриџенто и Скала деи Турки. Околу 06:00 часот поаѓање кон Долината на Храмовите близу Агриџенто, дел од светското наследство на УНЕСКО. Разгледување на остатоците од девет антички грчки храмови кои датираат од V век п.н.е., посветени на боговите Хера, Зевс, Херкулес, храмот „Конкордија“. Агриџенто е основано во 6 век п.н.е. од доселениците од блиската колонија, Џила, наречена Акрагас. Старогрчкиот поет Пиндар го нарекува "најубавиот град на смртници". Познатиот грчки филозоф Емпедокле (490-430 п.н.е.) е роден во Акрагас. Многуте руини во долината и остатоците од седумте храмови ја докажуваат својата милениумска историја. Тие се сметаат за најубави грчки остатоци надвор од Грција.


Посета на Скала деи Турки, која се наоѓа на брегот во близина на Агриџенто, во близина на Порто Емпедокле. Овој феномен личи на скали кои водат кон брегот и поврзуваат две прекрасни плажи. Природата ја оформила преку морските бранови и ветерот низ милениумите. Денес таа е една од најпосетуваните туристички атракции.


Се препорачува лесна облека, капи и средства за заштита од сончање!

6
МодикаШикли

Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.


По желба и претходна резервација: Целодневна екскурзија до Модика и Шикли.


Околу 08:00 часот посета посета на прекрасниот барокен град Модика кој сè уште се нарекува "Градот на скалите" поради неговата интересна висинска локација и стотици скали што водат од долниот дел до горниот дел од градот. Во минатото, Модика беше важен политички, економски и културен центар, а денес е еден од најинтересните и најпрепознатливите градови во Сицилија. Историскиот центар на градот е вклучен во Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Модика, исто така, привлекува туристи со специфична продукција од средниот век, рецепт за чоколада што го носат шпанските освојувачи. Овде можете да најдете чоколада со лута пиперка, бадеми, цимет, лимон, сол и многу други.
Поаѓање за Шикли, градот на режисерот на серискиот филм „Инспектор Монталбано“. Овде се снимени некои од сцените во култниот крими филм. Прошетка по главната улица "Франческо Мормина Пена" со најубавите барокни градби во градот: палати, цркви, јавни згради, обични приватни домови.

7
ПалермоМонреале

Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.По желба и претходна резервација: Целодневна екскурзија до Палермо и Монреале.


Екскурзијата започнува со посета на главниот град на Сицилија - Палермо, чија архитектура ги обединува сите стилови кои ја одразуваат испреплетената и богата историја на градот. Единствено во Палермо се задржани траги од влијанието на сите медитерански народи - феникијците, грци, римјани, арапи и нормани, шпанци и французи. За време на пешачката прошетка во градот се гледаат: "Порта Нуова", во непосредна близина до која се располага норманската палата "Палацо деј нормани" со прекрасната "Капела Палатина"; Катедралата „Успение на пресвета Богородица“; Плоштадот „Куатро Канти“; плоштад „Преторија“ со Фонтаната на срамот; црквата „Ла Марторана“, каде што фреските, византиските мозаици и барокот се слеваат во хармонично ремек-дело; „Театро Масимо“ - најголемата лирична сцена во Италија. Слободно време со можност за самостојно разгледување на градот и посета на некои од неговите знаменитостите - црквата "Свети Каталдо" катакомбите на капуцините, пазарот "Ла Вучирија" кој потсетува на арапските пазари – еден светол и жив спектакл. Екскурзијата продолжува кон град Монтреал, кој е сместен на рид и од кој се открива прекрасен поглед на Палермо. Посета на познатата катедрала "Санта Марија Нуова", која ќе ве импресионира со позлатени мозаици, кои претставуваат сцени од Библијата на површина од околу 6.000 м2. Слободно време за прошетка низ уличките и чудесните дуќанчиња на Монреале. Можност за самостојно разгледување на 228-те колони од стариот бенедиктински манастир на кои се изгравирани религиозни и митолошки мотиви.* Во катедралите и црквите се влегува само со покриени раменици, деколте и колена!

8
ЛетојаниКатанија

Појадок. Напуштање на хотелот. Поаѓање за Катанија - пешачка прошетка во центарот на градот (вклучена во цената). Трансфер до аеродромот. Заминување за Бугарија во 22:00 ч. 

9
Софија

Слетување на аеродром Софија во 00:45 часот.

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Гарантиран трансфер Скопје - Софија - Скопје за дати: 02.07; 09.07; 16.07 и 20.08
€45
Целодневна екскурзија до Етна и Таормина при минимум 20 туристи
от 12 г.
€39
от 2 г. до 11 г.
€19
Целодневна екскурзија до Сиракуза и Ното при минимум 20 туристи
от 12 г.
€58
от 2 г. до 11 г.
€29
Целодневна екскурзија до Палермо и Монреале при минимум 20 туристи
от 12 г.
€68
от 2 г. до 11 г.
€34
Целодневна екскурзија до Долината на храмовите во Агриџенто и Скала деј Турки при минимум 20 туристи
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€28
Целодневна екскурзија до Модика и Шикли при минимум 20 туристи
от 12 г.
€56
от 2 г. до 11 г.
€28
Полудневна екскурзија "Од брег до брег" со вклучен трансфер од хотелот до пристаништето Џардини Наксос и назад на бугарски/македонски/српски јазик при минимум 20 регистрирани туристи
от 12 г.
€45
от 2 г. до 11 г.
€22
Пакет од 3 екскурзии: Етна и Таормина, Сиракуза и Ното, Модика и Шикли. Секојa од екскурзиите се спроведува на бугарски/македонски/српски јазик при минимум 20 регистрирани туристи.
от 12 г.
€140
от 2 г. до 11 г.
€70
Пакет од 4 екскурзии: Етна и Таормина, Сиракуза и Ното, Модика и Шикли, Долината на Храмовите во Агриџенто и Скала деи Турки. Секоја од екскурзиите се спроведува на бугарски/македонски/српски јазик при минимум 20 регистрирани туристи
от 12 г.
€190
от 2 г. до 11 г.
€95
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување (цена на турист за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнувањето (цена на турист за сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионска карта Софија - Катанија - Софија за директен лет на авиокомпанијата "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси
Рачен багаж до 10 кг (40х30х20 см) и чекиран багаж до 20 кг
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
7 ноќевања со вклучен појадок - шведска маса и вечера со сервирање. Вечерата во денот на пристигнување е ланч пакет.
Пешачки разглед во Катанија
Чадори и лежалки на плажа на хотелот
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Асистенција за време на целиот престој,
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Гарантиран трансфер Скопје - Софија - Скопје за дати: 02.07; 09.07; 16.07 и 20.08
Туристичка такса: 1 EUR на турист на ден (се плаќа на рецепција и се одредува од локалната општинска администрација.)
Дополнителни услуги и екскурзии според програмата (при резервација на лице место екскурзиите се плаќаат во евра)
Влезници за музеи, локации и настани за време на екскурзии кои се посетуваат по желба: се искачување до централниот кратер на Етна (64 евра за возрасни / 43 евра за дете); Антички грчки театар (10 евра) во Таормина; катедралата (2 евра), музејот "Белмомо" (8 евра) и тврдината "Кастело Маниaче" (4 евра) во Сиракуза; палатата Николачи Виладората (4 евра) во Ното; Долината на храмовите (10 EUR) во Агриџенто; катедралата (7 евра), Црквата "Ла Марторана" (2 евра), "Театро Масимо" (8 евра), катакомбите на капуцините (3 евра) во Палермо; катедралата (4 евра) во Монреале. Вредностите се варијабилни, можни се промени!
Бакшиш за водич / возач
Трошоци од лична природа
Градски и локален превоз
Пијалоци по време на вечерата
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Деца под 2-годишна возраст, без кревет и седиште во авионот, плаќаат самоавионски такси во износ од 50 евра
Означените часови на поаѓање за дополнителните екскурзии се варијабилни.За точното време на поаѓање кќе бидете известени од вашиот локален претставник. Влезници за објекти кои се посетуваат групно за време на програмата или самостојно во слободното време се плаќаат индивидуално на лице место
Резервации: депозит - 35% од основната цена + вредноста на бараните дополнителни услуги при резервација; доплата - до 30 дена пред датумот на поаѓање.
Откажување: До 31 ден пред датумот на заминување - 35% од основната цена; од 30-тиот ден до денот на поаѓање - 100% од вкупната цена!
Организаторот го задржува правото да ги менува цените, правците и распоредот или да помести патувања за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Медицински и здравствени услови:
Италија: Нема медицински и здравствени барања поврзани со патувањето.
Визно-пасошки режим:
Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци од денот на влегувањето во земјата.
Патувањето се спроведува при минимум 40 пријавени туристи.
Други одмори во Италија »