Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Најдоброто од Италија -> Милано - Џенова - Пиза - Фиренца - Сиена - Орвието – Рим

Гарантирани цени и места!

Софија – Милано – Џенова – Пиза – Фиренца – Сиена – Орвието – Рим – Софија

Екскурзија со автобус и авион
7 дена

Прекрасна авантура со посета на Италија со авион.

Во моментов нема слободни места

ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаМилано

Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 1) во 07:40 ч. со директен лет на авиокомпанијата "Wizz Air" до Бергамо. Слетување на аеродромот "Il Caravaggio" во 08:45 ч. Трансфер до Милано. Пешачки разглед: Замокот на фамилијата Сфорца; Миланската катедрала - најубавата готска катедрала јужно од Алпите, изградена за време на владеењето на Џан Галеацо Висконти; трговската галерија "Виторио Емануеле"; Музички театар “Ла Скала” - еден од најпознатите во светот. Слободно време. Сместување во хотел во реонот на Милано / Џенова. Ноќевање.

2
МиланоЏеноваПизаФиренца

Појадок. Поаѓање во 8:00 ч. наутро за Џенова. Пешачки разглед (1 час): Старото пристаниште; катедралата “Сан Лоренцо”, во која се сместени моштите на Јован Крстител, светец-заштитник на Џенова; Палатата на дожите, поранешното седиште на владата на Републиката и резиденцијата на Дожите, денес е центар на општествениот и културниот живот во градот; Плоштадот “Ферари” - срцето на градот, опкружен со јавни згради, банки и канцеларии на најголемите бродски компании. Слободно време на улицата “Гарибалди”, порано позната како "Златна улица", со домовите на богатите фамилии на Џенова зачувани до ден-денес. Заминување за Пиза - еден од најпознатите италијански градови.


Туристичка програма на Плоштадот на чудата: Катедралата “Успение богородично“; Кривата кула - камбанаријата на катедралата, која стана непобитен симбол на Пиза; крстилницата "Св. Јоан ". Слободно време со можност за индивидуално искачување на Кривата кула. Сместување во реонот на Фиренца во доцните часови. Ноќевање.

3
Фиренца

Појадок. Заминување во 8.00 ч. за Фиренца. Туристичка програма со локален водич (минимум 1 ½ ч.): Катедралата "Санта Марија дел Фиоре" со куполата на Брунелески и кулата на Џото; Плоштадот “Сињорија” со палатата “Палацо Векио”; црквата Санта Кроче. Слободно време со можност за индивидуална прошетка до “Понте Векио” - мостот на златарите, палатата "Пити" и градините "Боболи". По желба: посета на галеријата “Уфици” со локален туристички водич. 18.00 ч. - Враќање во хотелот. Ноќевање.

4
ФиренцаСиенаОрвиетоРим

Појадок. Поаѓање во 08:00 ч. за Сиена. Пешачки разглед во центарот на градот: плоштадот "Деи Кампо"; Палацо Публико и Катедралата. Поаѓање за Рим. Попатно, посета на Орвието - мал град со живописен средновековен изглед, наследник на древно етрурска населба. Сместување во реонот на Рим во доцните часови. Ноќевање.

5
Рим

Појадок. Панорамски разглед со локален водич на бугарски јазик во историскиот центар на Рим (минимум 2 ½ ч.): Врховниот суд; плоштадот “Кавур”; Замокот “Сант Анџело”; храмот на Херкулес непобедлив; црквата "Санта Марија ин Космедин", позната по мермерниот релјеф "Устата на вистината". Обиколката продолжува покрај Авентинскиот рид, арената "Циркус Максимус", Палатинскиот рид со кралски палати, зградата на организацијата за храна и борбата против гладот ​​FAO кон ОН, ридот „Челио”, аквадукт на Клавдиј, величествената капија на кралот Константин, ридот Ескуилино со Domus Aurea, урнатините на поранешната школа за Гладијатори зад Колосеумот. Фото пауза на Колосеумот. Посета на црквата "Сан Клементе" со гробот на Константин-Кирил Филозоф. Панорамскиот разглед продолжува кон плоштадот "Венеција", колоната на Трајан, споменикот на Виктор Емануел, Капитолскиот рид и Капитолските музеи. Слободно време во Ватикан. По желба посета со локален водич на Ватиканските музеи и Сикстинската капела со неповторливи фрески на Микеланџело. Туристичката програма вклучена во цената, продолжува со посета на базиликата "Св. Петар" со локален водич. Слободно време до 20.00 ч. Ноќевање во реонот на Рим.

6
Рим

Појадок. Пешачки разглед до плоштадот "Навона" - барокниот бисер во срцето на Рим со Фонтаната на четирите реки, црквата " Света Агнеса", палатата "Памфили" Фонтаната на Нептун и Ла Фонтана дел Моро, Сенатот на Република Италија, Пантеон - најдобро сочуваната античка зграда во Рим со гробовите на Виктор Емануел II, Рафаело Санцио, Умберто I; “Виа дел Корсо’ , фонтаната "Ди Треви", плоштад "Шпанија" со Фонтана на стариoт чамец и црквата "Санта Тринити деј Монти".


По желба екскурзија "Имперскиот Рим" со водич на бугарски јазик: Римските форуми, Палатинскиот рид и посета на Колосеумот. Слободно време до 20.00 ч. Ноќевање.

7
РимСофија

Појадок (сув пакет). Трансфер до аеродромот “Фиумичино” во Рим. Поаѓање за Бугарија во 09:25 ч. со лет на авиокомпанијата"Bulgaria Air" за Софија. Пристигнување на аеродромот во Софија (Терминал 2) во 12:15 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Еднокреветна соба
+€123
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Посета на галеријата "Уфици" со локален водич (со вклучена такса за резервација и влезници) при минимум 20 туристи. Попустот за лица под 26 години важи при покажување на документ за идентификација на лице место. Максималниот број на туристи за оваа услуга е 25. Ве молиме да ја резервирате услугата на време!
од 26 г.
€38
од 5 г. до 25 г.
€25
Посета на Ватиканските музеи со локален водич (со вклучена такса резервација, влезници, користење на слушалки и локален водич) на турист при минимум 20 туристи
од 18 г.
€30
од 3 г. до 17 г.
€22.50
Екскурзија "Империски Рим" со локален водич (цената вклучува такса за резервација, влезници за "Колосеум", Палатинскиот рид и Римскиот форум, користење на слушалки и локален водич) на турист при минимум 20 туристи
од 26 г.
€25.50
од 6 г. до 25 г.
€14
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** пред поаѓање ( цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** пред поаѓање ( цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Бергамо на авиокомпанија "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси, рачен багаж со димензии 40/30/20 см до 10 кг и чекиран багаж до 20 кг.
Авионски билет Рим - Софија на авиокомпанија "Bulgaria Air" со вклучени аеродромски такси, рачен багаж со димензии 55/40/23 см до 10 кг и чекиран багаж до 23 кг.
Групен трансфер аеродром - хотел - аеродром
Превоз со комфорен туристички автобус
1 ноќевање со појадок во хотел *** во реонот на Милано / Џенова
2 ноќевања со појадок во хотелот *** во реонот на Фиренца
3 ноќевања со појадок во хотел *** во реонот на Рим
Пешачки разглед во Милано, Џенова, Пиза, Сиена и Орвието
Туристичка програма во Фиренца со локален водич
Туристичка програма во Рим со локален туристички водич
Посета на Ватикан и базиликата "Св. Петар" со локален водич
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Водич од Бугарија за време на целата екскурзија
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Такса за престој во Италија: 2-4 EUR на турист на ден во хотел 2 * / 3 * и 4-6 EUR на турист на ден во хотел 4 * (со доплата на рецепција за секој хотел)
Посета на Галеријата "Уффици" со локален туристички водич
Посета на Ватиканските музеи со локален водич
Екскурзија "Имперскиот Рим" со локален водич
Доплата за слушалки за време на пешачкиот разглед во Фиренца (3 EUR)
Доплата за слушалки за време на панорамскиот разглед во Рим (3 EUR)
Локален / градски превоз во Фиренца: 5 EUR (двонасочен билет)
Влезници за црквата "Санта Кроче" (8 EUR), палатата "Пити" (16 EUR) и комбиниран билет за куполата на Брунелески, Кулата на Џото и крстилницата "Сан Џовани" (18 EUR) во Фиренца Влезници за куполата нa базиликата "Св. Петар" (8 EUR) во Рим
Влезници и билети за други музеи, објекти и настани кои се посетуваат по желба и градски транспорт
Бакшиш за возачот (1 EUR на турист на ден - доплата задолжително на лице место)
Трошоци од лична природа
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
За да се реализираат дополнителните услуги и настани за програмата, потребно е да ги побарате уште при склучувањето на договорот за организирано патување, бидејќи нивното спроведување е поврзано со првичните резервации.
Можно е да се смени распоредот на летот од страна на авиокомпанијата.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Екскурзијата се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи.
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Не постојат медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасошки режим
Македонските граѓани кои патуваат за земјата, потребно е да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегувањето во земјата.
Други програми за Италија »