Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Милано - престолнина на модата, авионска програма!

Софија – Милано – Комо – Брунате – Лугано – Торино – МиланоВерона – Софија

Екскурзија со авион
4 дена

Во почетокот на прекрасната италијанска природа посетете го Градот на модата и си подарете едно незаборавно преживување!

Во моментов нема слободни места

ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаМилано

Поаѓање во 07:40 од Терминал 1 на аеродромот во Софија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air" за Бергамо. Пристигнување на аеродромот во Бергамо во 08:45 ч. Поаѓање за Милано.Пешачки разглед во историскиот центар: Палатата на фамилијата Сфорца; Миланската катедрала, преминот "Виторио Емануеле"; Музичкиот театар "Ла Скала". Сместуњаве во хотел после 14:00 ч. Слободно време ( неопходно е користење на градски транспорт ). Трансфер до хотелот. Ноќевање.

2
КомоБрунатеЛугано

Појадок. Слободно време во Милано. По желба и со доплата: целодневна екскурзија до Комо и Лугано. Поаѓање за Комо. Пешачки разглед во живописниот град, кој се наоѓа на југозападниот брег на истоименото езеро: плоштадот “Кавур”; Споменик на отпорот; храмот "Волтиано" - музеј посветен на откривачот на електричната батерија Алесандро Волта. По желба искачување со запчеста железница која датира од 1894 год., и го достигнува Брунате на 715 метри надморска височина (се плаќа на лице место двонасочна билет - 5 EUR по лице) - аристократско туристичка населба со бројни убави куќи. Тука во 1912 год. во постојниот и сега хотел "Bellavista" го завршува својот животен пат Пенчо Славејков, а денес има комеморативна плоча и подигната биста на големиот бугарски поет. Од Брунате има неверојатна глетка кон целото езеро, оттука почнуваат и многу трекинг патеки по кои по искачување од околу 25 минути се стигнува до најпознатите места во регионот - светилникот Волтиано, со панорамски поглед на алпските низи. Поаѓање во Лугано - еден од најзелените градови во јужна Швајцарија, кој се наоѓа на езерото Лугано. Пешачки разглед во историскиот дел на градот. Враќање во Милано. Ноќевање.

3
Торино

Појадок. Слободно време во Милано. По избор и со доплата:целодневна екскурзија до outlet центарот "Vicolungo" ( престој 2 часа ) и Торино - индустриски, деловен и културен центар во Северна Италија, главен град на Пиемонт. Пешачки разглед: плоштад "Пиаца Кастело" со палатата “Палацo Мадама” - ​​резиденција на кралиците вдовици од 17 век; палатата “Палацо Реале“ - кралска резиденција до 1865 г .; црквата "Сан Лоренцо", изградена во 17 век; Катедралата од 15 век, посветена на св. Јован Крстител; "Виа Гарибалди" - најпознатата трговска улица. Враќање во Милано.


Ноќна прошетка до Навили, населба која била создадена околу поранешните канали, кои што го снабдувале Милано со вода за пиење и го бранеле градот од непријателски напади. Денес, тоа е епицентарот на ноќниот живот, каде што покрај двата основни канала, “Навилјо Гранде” и “Навилјо Павезе”, постојат многу атрактивни барови и одлични ресторани кои нудат локални и интернационални кујни (неопходно е користење на градски превоз).Ноќевање.

4
МиланоВеронаСофија

Појадок (сув пакет). Трансфер до аеродромот во Бергамо. Поаѓање во 09:20 ч. за Бугарија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Слетување на аеродромот во Софија (терминал 1) во 12:20 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Еднокреветна соба
+€102
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Целодневна екскурзија до outlet центар "Vicolungo" и Торино (при минимум 20 туристи)
€54
Целодневна екскурзија до Комо и Лугано (при минимум 20 туристи)
€48
Специјална понуда: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специална услуга: Нощувка в хотел "Хемус" *** преди отпътуване (цена на турист при настаняване в единична стая)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет со вклучени аеродромски такси Софија - Милано - Софија на авиокомпанијата "Wizz Air"
Мал рачен багаж со димензии 40/30/20 cm до 10 кг.
Чекиран багаж до 10 кг.
Групов транфер аеродром - хотел - аеродорм
3 ноќевања со појадок во хотел 3 * (или сличен) во Милано
Пешачки разглед на историскиот центар на Милано
Вечерна прошетка до населбата Навили во Милано
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Водич на македонски/српски/бугарски јазик за време на целата екскурзија
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Такса престој во Италија (туристичка такса за ноќевање во Милано, која се плаќа на рецепција на секој хотел - 2-4 EUR /по лице на ден (во хотел 2 * и 3 *) и 4-6 EUR /по лице на ден (во хотел 4 *)
Целодневна екскурзија до outlet центарот "Vicolungo" и Торино
Целодневна екскурзија до Комо и Лугано
Влезници за други музеи, објекти и манифестации кои се посетуваат по желба
Трошоци од личен карактер
За лица над 65 години, автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
За да се реализираат дополнителните услуги и настани по програмата, потребно е да се најават уште при склучувањето на договорот за организирано патување, бидејќи нивното спроведување е поврзано со првичните резервации.
Патувањето генерално не е погодно за лица со ограничена подвижност!
Екскурзијата се спроведува при минимум 24 регистрирани туристи.
Можна е промена во распоредот на летови од страна на авиокомпанијата.
Медицински и здравствени услови:
Нема медицински и здравствени услови, поврзани со патувањето.
Визно-пасошки режим:
Биометриски пасош со рок на важност подолг од планираниот престој во странство. За одредени држави е потребно патната исправа да има валидност најмалку 6 месеци подолга од почетниот период на патување.
Други програми за Италија »