Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Мароко – градовите на империјата - со авион, водич од Бугарија! Попусти за рани резервации!

Софија – Малага – Коста дел Сол – Тарифа – Танжер – Шефшауен – Фес – Мекнес – Маракеш – Касабланка – Рабат – Танжер – Тарифа – Коста дел Сол – Малага – Софија

Екскурзија со автобус и авион
8 дена
од €745

Еден живописен мозаик од разновиден и убав пејзаж, богата историја и неповторлива архитектура. Овде ве очекуваат древните арапски градови Казабланка, Маракеш, Фес, Рабат и Танжер - различни и секој со своја уникатна атмосфера и ритам на живот.

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
03.10.2020 г.
€789
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
13.04.2021 г.
€745
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
24.04.2021 г.
€789
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
01.05.2021 г.
€789
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
18.05.2021 г.
€789
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаМалагаКоста дел Сол

Заминување од аеродромот во Софија во 14.00 ч. со лет на авиокомпанијата "Wizz Air" за Малага. Пристигнување на аеродромот во Малага во 16.55 ч. Трансфер до хотелот. Сместување во хотел 3* во реонот на Алхесирас / Коста дел Сол. Вечера. Ноќевање.

2
Коста дел СолТарифаТанжерШефшауенФес
~515 km

Појадок (рано наутро или ланч пакет). Трансфер до пристаништето во Тарифа (растојание Коста дел Сол - Тарифа - околу 150 км). Премин со траект на Гибралтарскиот проток (при неповолни временски услови, времето на поаѓање и пристигнување на фериботот во двете насоки може да варира, бидејќи може да се користат и други пристаништа). Пристигнување во Африка. Средба со претставник на локалната агенција во Танжер. Поаѓање за Шефшауен - популарна туристичка дестинација поради близината до Танжер и шпанската енклава Сеута. Името на градот произлегува од берберскиот збор за рог и е поврзано со планинските врвови над градот, кои личат на два рогови на коза. Карактеристично за Шефшауен  се зградите во сино. Развојот на градот започнува со изградба на мала тврдина која сè уште постои денес и чија цел била да ги заштити овие области од португалските освојувачи. Во 1920 г., шпанските војски го освојуваат градот и тој станува дел од шпанското Мароко до 1956 г., кога земјата ја добива својата независност. Туристичка програма во Шефшауен . Слободно време за ручек. Заминување за Фес – најстариот и највеличествен од четирите кралски градови на Мароко, кој и до денес се гордее со својата традиција и култура и се смета за религиозна престолнина на Мароко. Градот е основан во 8 век од потомок на Мохамед. Пристигнување во Фес. Сместување. Вечера во хотелот. Ноќевање   

3
Фес

Појадок. Туристичка програма во Фес. Посета на старата медина - еден од трите свети градови за муслиманскиот свет , вистински лавиринт со повеќе од 9400 улици, високи згради, сокаци и тесни патеки во кои тешко продира дури сончева светлина. Време за ручек (со доплата на лице место). Попладне - слободно време за прошетка по улиците на Фес. Вечера во хотелот. Ноќевање.

4
ФесМекнесМаракеш
~540 km

Појадок. Поаѓање за Мекнес - еден од четирите империјални градови на Мароко и поранешен главен град за време на владеењето на Мулаи Исмаил. Поради своите многу добро сочувани џамии, Мекнес е познат како "Град на 100 минариња". Туристичка програма во имперскиот град, опкружен со ѕид: главната градска порта "Баб ел Мансур", именувана по архитект Ел Мансур - христијански отпадник кој го усвоил исламот; мавзолејската џамија на Султан Мулај Исмаил, изградена во 1703 г. и Кралската палата. Поаѓање за Маракеш – црвениот бисер во јужниот дел на Мароко. Сместување. Вечера во хотелот. Ноќевање.

5
Маракеш

Појадок. Туристичка програма во историскиот дел на стариот кралски град Маракеш: џамијата "Котубија" (однадвор), кулата близнак на севилската "Хиралда", градините "Менара", дворецот "Бахија", гробницата на Саади - династијата која го управува Мароко од 1554 до 1659 г, џамијата "Касба" (однадвор). Турнејата завршува на плоштадот "Џема ел Фна". Слободно време на плоштадот (1 час). Трансфер до хотелот. Ручек во хотелот. Попладне слободно време за прошетка низ арапскиот Сук / пазар /, во лавиринтот на уличките на занаетчиите. По желба и претходна најава - вечера со фолклорна програма во ресторан "Chez Ali". Ноќевање.

6
МаракешКасабланкаРабат
~330 km

Појадок. Заминување за Казабланка - еден од најромантичните и модерни градови во Мароко и економска престолнина на кралството (растојание Маракеш - Казабланка - 245 км.). Градот е познат по две имиња - Дар ел-Бејда и Казабланка. Главни знаменитости во градот се Плоштадот на Обединетите нации, туристичкиот комплекс "Корниш" и џамијата "Хасан II" - втората по големина џамија во светот по онаа во Мека. Панорамски разглед на Казабланка. По желба посета на џамијата "Хасан II" - ремек-дело на исламската архитектура. Слободно време за ручек во Казабланка (со доплата на лице место). Заминување за Рабат (растојание Казабланка - Рабат - 85 км.) - престолнина на кралството, лоциран на Атлантскиот брег и на јужниот брег на реката Бу Регрег која го дели градот од соседниот град Салех. Основан во 2 в. Пр. Хр., а во 1195 година за време на владеењето на династијата на Алмојадите, Јакул ал-Мансур проектира изградба на голем град со површина од 400 хектари, опкружен со ѕид со пет големи порти. Панорамски разглед со локален водич. Во Рабат се наоѓаат сите министерства, Парламентот, Универзитетот "Мохамед V", како и многу убави споменици. Сместување. Вечера во хотелот. Ноќевање.

7
РабатТанжерТарифаКоста дел Сол
~525 km

Појадок. Поаѓање за Танжер (растојание Рабат - Танжер - 250 км.) - Град на контрасти, лоциран во залив со поглед кон Гибралтарскиот теснец и шпанското јужно крајбрежје. Туристичка програма во Танжер. Трансфер до пристаништето. Заминување со ферибот за Шпанија. Пристигнување во Тарифа. Трансфер до хотел 3* во реонот на Алхесирас / Коста дел Сол. Сместување. Вечера. Ноќевање.

8
Коста дел СолМалагаСофија

Појадок. Напуштање на собите. Поаѓање за Малага - родното место на познатиот уметник Пабло Пикасо, град кој што е космополитен, атрактивен, исполнет со широки булеварди, високи палми, бурен ноќен живот, историски споменици, музеи и ресторани. Пешачка прошетка во историскиот центар на Малага. Трансфер до аеродромот на Малага. Лет со авиокомпанијата "Wizz Air" во 17.30 ч. за Бугарија. Пристигнување на аеродромот во Софија во 22.00 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Еднокреветна соба
+€153
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Вечера со фолклорна програма и шоу во ресторан "Chez Ali", при минимум 10 туристи;
€45
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за дополнително осигурување.
€0
Специјална понуда: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална понуда: Ноќевање во хотел "Хемус" *** по пристигнување (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
€26
Виза за Мароко
€35
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Малага - Софија со вклучени аеродромски такси и багаж (рачен со размери 40х30х20 см до 10кг и чекиран до 20кг) на авиокомпанијата "Wizz Air"
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Транспорт со автобус по предвидената програма во Шпанија и Мароко
Билет за траект Тарифа - Танжер - Тарифа
2 ноќевања со појадок и вечера во хотел 4* во реонот на Алхесирас / Коста дел Сол
2 ноќевања со појадок и вечера во хотел 4 * во Фес
2 ноќевања со појадок, еден ручек и една вечера во хотел 4 * во Маракеш
1 ноќевање со појадок и вечера во хотел 4 * во Рабат
Влезници за медресето "Бу Инанија" во Фес
Влезници за дворецот "Бахија" во Маракеш
Пешачка прошетка во Малага
Водич од лиценцирани локални водичи во Казабланка, Маракеш, Фес, Рабат, Мекнес и Танжер
Локален водач во текот на целата туристичка програма во Мароко
Водач - преведувач од Бугарија
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Чекиран багаж до 32 кг
Вечера со фолклорна програма и шоу во ресторан "Chez Ali"
Влезници за џамијата "Хасан II" во Казабланка (околу 12 EUR)
Влезни трошоци за други музеи, објекти и настани кои се посетуваат по желба
Ручек во ресторан во Шефшауен, Фес и Мекнес (околу 15 евра за ручек по турист - со доплата на лице место)
Бакшиши (околу 10-20 евра, со доплата на лице место)
Трошоци од личен карактер
Виза за Мароко
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионската кабина. Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
За време на превозот преку Гибралтар, на траектот со групата нема автобус. При пристигнување на пристаништето во Шпанија групата слегува од автобусот и се качува на траект. На мароканскиот брег групата се качува во локален автобус.
Можна е промена во распоредот за летање од страна на авиокомпанијата.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Медицински и здравствени услови:
Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно – пасошки режим
За македонски државјани за влез во Мароко потребна е виза.Туристичка агенција Бохемија посредува при поднесување документи за виза. Напомена: Визите се подигнуваат лично од туристите во амбасадата во Софија. Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош со важност од најмалку 6 месеци по планираниот датум на заминување.
Патувањето се спроведува при минимум 40 туристи.
Други програми за Мароко »