Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Мадрид, Андалузија и Мароко - со авион!

Софија – Мадрид – Кордоба – Севиља – Тарифа – Танжер – Фес – Мекнес – Касабланка – Рабат – Танжер – Тарифа – Гранада – Аламбра – Мадрид – Софија

Екскурзија со автобус и авион
9 дена
од €815

Посетете ја со нас магичната Андалузија и колоритното Мароко, каде што реалноста и митот се испреплетени во една целина.

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
01.11.2020 г.
€815
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаМадрид

Поаѓање во 7:00 ч. од Терминал 2 на аеродромот во Софија со лет на авиокомпанијата "Ryan Air" до Мадрид. Пристигнување на аеродромот во Мадрид во 9.50 ч. Туристичка програма во Мадрид : Кралскиот дворец, изграден за време на владеењето на Фелипе V; Плоштадот “Ориенте” - омилено место за жителите и гостите на Мадрид; плоштадот "Шпанија" со споменикот на големиот писател Мигел де Сервантес и статуата на “Дон Кихот” и “Санчо Панса”; “Гран Виа” - најпознатата улица во градот; плоштадот “Ла Сибелес” со фонтана посветенa на божицата на плодноста; Музејот “Прадо”; “Плаза Мајор” - срцето на градот; “Пуерта дел Сол” со “нулта километар” на Кралството Шпанија и симболот на Мадрид - Статуата на мечката и дрвото Мадроњо. Трансфер до хотелот. Сместување (по 14.00 ч.). Слободно време (неопходно е користење на градски транспорт). Вечера. Ноќевање.

2
МадридКордобаСевиља
~550 km

Појадок. Поаѓање за Кордоба - поранешна престолнина (8 - 13 век) на Ал Андалуз, мавриската држава на Пиренејскиот полуостров, град лоциран на брегот на реката “Гвадалкивир”, со вистинска шпанска атмосфера. Пешачки разглед во историскиот центар на градот: Катедралата "Мескита де Кордоба", изградена во времето на маврите како втора по големина џамија во светот по онаа во Мека, и претворена во католичка црква во 13 век, денес катедрален храм на архиепископот на Кордоба; тврдината “Алкасар”,од каде е раководена реконквистата на Гранада; римскиот мост и мавриската заштитна кула "Калаора". Слободно време. Поаѓање за Севиља. Сместување во реонот на Севиља. Вечера. Ноќевање.

3

Појадок. Туристичка програма во Севиља - уникатен град, главен град на Андалузија, со монументални архитектонски и историски споменици: плоштад "Шпанија" – полукружен комплекс, оформен на местото каде што во 1781 год. последната вештерка била запалена на клада; Парк “Марија Луиза”, во кој се одржала латиноамериканската изложба во 1929 год. Златната кула - Дванаесет низинска кула од 13 век; зграда на стоковната берза; во која денес се чува архивата поврзана со отворањето и колонизацијата на Америка, како и дневникот на Кристофер Колумбо и картата на светот на Хуан де ла Коса; Палатата “Алкасар де Севиља” - еден од најдобро зачуваните примери на стилот Мудахар, омиленото место на шпанското кралско семејство; Катедралата со гробот на Кристофер Колумбо, кој според последните мерења е најголемата во светот готска катедрала и кулата "Хиралда", која за време на владеењето на Маврите била примарното минаре на главната џамија. Слободно време или туристичка програма по желба: Посета на “Музеј на Фламенко” со локален водич и фламенко шоу со вклучен еден пијалок. Вечера. Ноќевање.

4
СевиљаТарифаТанжерФес
~520 km

Појадок. Трансфер до пристаништето во Тарифа (растојание Севиља - Тарифа - 210 км). Премин со траект на Гибралтарскиот проток (при неповолни временски услови можно е часовите на поаѓање и пристигнување на фериботите во двете насоки да се различни, така што можна е промена за тргнување од други пристаништа). Пристигнување во Африка. Пречек од претставник на Агенцијата партнер во Танжер - град на контрасти, лоциран во залив со поглед на Гибралтарскиот проток и шпанското јужно крајбрежје. Поаѓање за Фес (растојание Танжер - Фес - 310 км) - најстариот и величествен од четирите империјални градови на Мароко, кој и до денес се гордее со своите традиции и култура и се смета за религиозната престолнина на Мароко. Сместување. Вечера во хотелот. Ноќевање.

5
Фес

Појадок. Туристичка програма во Фес. Посета на Старата Медина - еден од трите најсвети градови во муслиманскиот свет, вистински лавиринт со повеќе од 9400 улици, високи згради, свиоци и тесни патеки во кои тешко продира сончева светлина. Попладне слободно време за прошетка по улиците на Фес. Вечера во хотелот. Ноќевање.

6
ФесМекнесКасабланкаРабат
~395 km

Појадок. Заминување за Мекнес - еден од четирите империјални градови на Мароко и поранешен главен град за време на владеењето на Мулаи Исмаил. Поради многу добро сочуваните џамии, Мекнес е познат како "Град на 100 минариња". Туристичка програма во Мекнес. Поаѓање за Казабланка - еден од повеќето романтични и модерни градови во Мароко и економска престолнина на кралството (растојание Фес - Казабланка - 305 км). Градот е познат по своите две имиња - Дар ел-Беида и Казабланка. Туристичка програма во Казабланка, една од чии главни знаменитости е џамијата "Хасан II" - втората по големина џамија во светот по онаа во Мека, ремек-дело на исламската архитектура. Слободно време. Поаѓање за Рабат (растојание Казабланка - Рабат - 85 км). Сместување. Вечера. Ноќевање.

7
РабатТанжерТарифаГранада
~550 km

Појадок. Панорамски разглед со локален водич на Рабат - престолнина на кралството, лоциран на Атлантскиот брег и на јужниот брег на реката “Бу Регрег” која го одвојува градот од соседниот град Сале. Основањето на главниот град датира од 2 в. Пр. Хр., а во 1195 год., за време на владеењето на династијата на Алмохадите, Јакул ал Мансур проектира изградба на голем град со површина од 400 хектари, опкружен со ѕид со пет големи порти. Сите министерства, парламентот, Универзитетот Мохамед V и многу убави споменици се наоѓаат во Рабат. Поаѓање за Танжер (растојание Рабат - Танжер - 250 км). Трансфер до пристаништето. Поаѓање со фери за Шпанија. Пристигнување во Тарифа. Поаѓање за Гранада. Сместување доцна во вечерните часови. Вечера (ладна вечера или сув пакет). Ноќевање.

8
ГранадаАламбраМадрид
~420 km

Појадок. Посета со локален водич на палатата "Аламбра" - средновековната резиденција на Маврите и импресивен комплекс од споменици, со импресивни палати на династијата. Преголеми и фантастични дворови, сводови, фонтани и градините “Хенералифе”. Пешачки разглед во историскиот центар на Гранада. Поаѓање за Мадрид. Сместување. Вечера. Ноќевање

9
МадридСофија

Појадок. Напуштање на собите во хотелот (багажот се остава во соба за багаж во хотелот). Слободно време во Мадрид – неопходно е користење на локален и градски транспорт. Трансфер до аеродромот. Поаѓање за Бугарија во 19.50 со лет на авиокомпанијата "Ryan Air". Пристигнување на аеродромот во Софија (Терминал 2) во 00.15 (по полноќ на 9-ти спрема 10-ти ден).

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
Еднокреветна соба
+€204
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Чекиран багаж до 20 кг (во двете насоки) на турист
€82
Посета на "Музеј на Фламенко" со локален водич и фламенко шоу со вклучен еден пијалок (со вклучена влезна такса) при минимум 15 туристи. Максималниот број туристи за услугата е 20 Ве молиме да резервирате порано!
од 65 г.
€43
од 12 г. до 64 г.
€50
од 0 г. до 1 г.
€40
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување (цена на турист за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување (цена на турист за сместување во еднокреветна соба)
€26
Виза за Мароко
€35
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Мадрид - Софија за лет на авиокомпанијата "Ryan Air" со вклучени аеродромски такси и 1 рачен багаж до 10 кг со димензии 40х30х20 см
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Превоз со автобус по опишаната рута во Шпанија и Мароко
Билет за ферибот Тарифа - Танжер - Тарифа
2 ноќевања со појадок и вечери во хотел "EXE Plaza" *** (или сличен) во реонот на Мадрид
2 ноќевања со појадок и вечери во хотел "YIT Via Sevilla Mairena"***( или сличен) во реонот на Севиља
2 ноќевања со појадок и вечери во хотел "Sofia"**** во Фес
1 ноќевање со појадок и вечера во хотел "Helnan Chellah" **** во Рабат
1 ноќевање со појадок и вечера во хотел "Los Angeles"*** (или сличен) во реонот на Гранада
Туристичка програма во Мадрид и Севиља
Водич од лиценцирани локални водичи во Фес, Мекнес, Казабланка и Рабат
Пешачки разглед во Кордоба и Гранада
Локален водач за време на целата туристичката програма во Мароко
Посета на палатата "Аламбра", градината "Хенералифе" и палатата на "Насридите" со локален туристички водич во Гранада и вклучени влезници
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Водач од Бугарија
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Чекиран багаж до 20 кг
Влезници за катедралата "Мескита де Кордоба" (10 евра) и палатата "Алкасар" (4,5 евра) во Кордоба
Влезници за катедралата и кулата "Хиралда" (9 евра) и палата "Алкасар де Севиља" (9,50 евра) во Севиља
Влезници за музејот "Прадо" (15 евра, за деца до 18 години - бесплатно), Музеј "Кралицата Софија" (10 евра, за деца до 18 години - бесплатно), Кралската палата (11 евра, за деца до 16 год. - 6 евра) во Мадрид
Влезница за џамијата Хасан II во Казабланка (околу 12 евра)
Пијалоци за време на вечерите
Бакшиш за водич и возач (2 евра по турист на ден - се плаќа задолжително на лице место)
Влезници за музеи, oбјекти и настани кои се посетуваат по желба
Трошоци од лична природа.
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
Виза за Мароко
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
За време на превозот преку Гибралтарскиот проток, на траектот со групата нема автобус. При пристигнување на пристаништето во Шпанија групата слегува од автобусот и се качува на траект. На мароканскиот брег групата се качува во локален автобус.
Туристичката програма се спроведува на бугарски јазик.
Време: Македонија: 11 ч., Шпанија 11 ч., Мароко 10 ч.
Девизен курс: 1 € = 10,86 MAD
Екскурзијата се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи!
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Шпанија, Мароко: Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасошки режим
Шпанија: Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Мароко: За македонски државјани за влез во Мароко потребна е виза.Туристичка агенција Бохемија посредува при поднесување документи за виза. Напомена: Визите се подигнуваат лично од туристите во амбасадата во Софија. Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош со важност од најмалку 6 месеци по планираниот датум на заминување.
Екскурзијата се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи
Други програми за Мароко »