Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Лисабон и Алгарве - со авион! Гарантирани места!

Рани резервации!

Софија – Лисабон – Алгарве – Севиља – Олау – Риа Формоса – Тавира – Евора – Фаро – Лисабон – Синтра – Кашкаjш – Ешторил – Кабо де Рока – Обидуш – Назаре – Фатима – Баталја – Лисабон

Одмор со автобус и авион
9 дена
од €735

Лисабон е главниот град на Португалија и несомнено еден од најинтересните градови во Европа. Лоциран е на седум ниски ридчиња кај сливот на реката Тежу во Атлантскиот Океан. Во центарот на Лисабон има широки, оградени со дрвја плоштади, тротоари со мозаици и улични кафулиња. Стариот град има неверојатна атмосфера - стрмни улици со пријатни ресторани, барови и продавници. Во 1755 г. поголемиот дел од Лисабон е уништен од катастрофалниот земјотрес, проследено со пожар и бранови цунами. Градот е обновен само за неколку години и денес има сè што е потребно за да се заљубите во него.

  

Алгарве е најјужниот регион на Португалија, поседува 150 километри крајбрежје чии неверојатни плажи од бел песок и кристална вода на места со чудни убави карпи и пештери. Егзотичната убавина на природата, меката медитеранска клима, бројните атракции, знаменитости и терени за голф го претвориле Алгарве во омилено место за одмор на илјадници туристи од целиот свет. Околу 7 милиони странци го посетуваат годишно, а ако се вклучат и португалските туристи, бројот расте до 10 милиони. Покрај туризмот во Алгарве е добро развиено и земјоделието - тука се одгледуваат смокви, бадеми, портокали, а се одгледува и даб за плута. Океанот, се разбира, обезбедува широк спектар на храна и риба.

 

 

хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4 *, Коста да Капарика, регион Лисабон

Локација: Хотелот е лоциран на морскиот брег во Коста да Капарика, на најпознатата голема плажа во реонот на Лисабон која е покриена со фин песок. Центарот на Лисабон е оддалечен 15 км, а аеродромот е 20 км. На 7,5 км од хотелот има станица, од која може да се фати воз до центарот на главниот град.

Соби: Сите соби располагаат со клима уред, сателитска ТВ, телефон, бања со када, фен, мини бар, бесплатен Wi-Fi, балкон. Достапни се соби за непушачи, како и простории за тешко-подвижни луѓе.

Во хотелот: телевизиска сала, библиотека, продавници, бар, ресторан, а-ла-carte ресторан, снек-бар до базенот, надворешен базен, внатрешен базен со загревање на водата, фитнес сала, мини клуб, игралиште, бејбиситерка, бесплатен Wi -Fi на заедничките делови.

  

хотел "Yellow Monte Gordo" 4 *, Монте Гордо, регион Алгарве

Локација: Хотелот се наоѓа на источниот дел на регион Алгарве, опкружен од природниот резерват Castro Marim. Центарот на Монте Гордо се наоѓа на 200 метри, а плажата е на 100 метри. Древното рибарско село Vila Real de Santo António со широка и убава плажа, блага клима и неколку пешачки зони, се наоѓа на 3 км.

Соби: Широки и просторни простории (45 м2), сите опремени со клима уред, телевизор со сателитски канали, телефон, простор за седење, бања со туш, фен, мини бар, сеф, бесплатен Wi-Fi, балкон.

Во хотелот: 2 ресторани, бар кај базенот, снек бар, отворен базен, сончева тераса, СПА центар (затворен базен со греење, сауна, турска бања, џакузи, соби за масажа), сала за игри, автомобили и велосипеди за изнајмување, детски базен, детски клуб, вечерни игри и шоу програми, анимација, продавници.


 

 


ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
10.09.2020 г.
€779
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
17.09.2020 г.
€779
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
24.09.2020 г.
€769
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
27.05.2021 г.
€735
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
03.06.2021 г.
€783
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
02.09.2021 г.
€766
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
09.09.2021 г.
€766
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
16.09.2021 г.
€766
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
23.09.2021 г.
€766
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
26.05.2022 г.
€735
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаЛисабон

Поаѓање од аеродром Софија (Терминал 2) во 20:50 ч. со лет на авиокомпанијата "Bulgaria Air". Пристигнување на аеродромот во Лисабон во 23:00 ч. Трансфер до хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4 * (или сличен) во одморалиштето Коста да Капарика (околу 1 час). Сместување. Вечера (сув пакет). Ноќевање.

2

Појадок. Панорамска обиколка на Лисабон (вклучена во цената): реонот "Баиша", обновен по земјотресот во 1755 год.; Плоштадите "Фигеира" и "Росио"; Најголемиот плоштад во Лисабон - "Комерсио". Споменикот на Oткривачите, изграден во чест на Енрике Морепловецот, кој се наоѓа на устието на реката Тежу; кулата "Белем" и манастирот "Жерoнимуш" кој се смета за ремек-дело на португалската мануелна уметност. Поаѓање кон реон Алгарве. Сместување во хотел " Yellow Monte Goro" 4 * (или сличен) во одморалиштето Монте Гордо. Вечера. Ноќевање.

3
Севиља

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Севиља - уникатен град, главен град на Андалузија, со монументални архитектонски и историски споменици: плоштадот "Шпанија" – полукружен комплекс, оформен на местото каде што во 1781 год. последната вештерка била запалена на клада; Парк “Марија Луиза”, во кој се одржала латиноамериканската изложба во 1929 год.; Златната кула - Дванаесет низинска кула од 13 век; зградата на стоковната берза, во која денес се чува архивата поврзана со отворањето и колонизацијата на Америките, како и дневникот на Кристофер Колумбо и картата на светот на Хуан де ла Коса; Програмата продолжува со палатата “Алкасар де Севиља” - еден од најдобро зачуваните примери на стилот Мудехар, омиленото место на шпанското кралско семејство; Катедралата со гробот на Кристофер Колумбо, кој според последните мерења е најголемата во светот готска катедрала и кулата "Хиралда", која за време на владеењето на маврите била примарното минаре на главната џамија. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

4
ОлауРиа ФормосаТавира

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија Олјау, Риа Формоса (со вклучено крстарење околу час и половина) и Тавира. Посета на Олјау - најголемото пристаниште во Алгарве со убави песочни плажи. Една од главните атракции во Олјау е најголемиот пазар за риби во Јужна Португалија и Национален парк "Риа Формоса", кој може да биде разгледан само со чамец. Следува крстарење низ лагуните на резерватот (вклучено во цената на дополнителната екскурзија и се спроведува при соодветни временски услови). Слободно време. Поаѓање за Тавира – се смета за еден од најубавите и зачувани градови во реонот на Алгарве. Посета на стариот кварт и црквата "Простување Божјо", урнатините од замокот Муринс и римскиот мост. Реонот е населен уште од VIII век пр. Хр. и има како муслиманско, така и римско наследство во својата богата историја. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

5
ЕвораФароЛисабон

Појадок. Поаѓање за Лисабон. Попатна пауза во Фару и Евора. Пешачка прошетка во Фару - едно од најубавите места во Португалија, град полн со историја, театри, галерии, пријатни ресторани, кафулиња, продавници и прекрасни плажи. Поаѓање за Евора - волшебно гратче, во списокот на светското културно и природно наследство на УНЕСКО: Поглед на Катедралата (XIII-XIV век), која е една од најважните готски згради во Португалија, црквата Св. "Франциск" и урнатините на Римскиот храм, посветен на Дијана - божицата на ловот. Слободно време во Евора. Поаѓање за Лисабон. Сместување во хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4* (или сличен) во Коста да Капарика, реон Лисабон. Вечера. Ноќевање.

6
СинтраКашкаjшЕшторилКабо де Рока

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Синтра, Ешторил, Кашкаиш и Кабо да Рока. Неслучајно Синтра се смета за една од најдобрите туристички дестинации на Португалија - замоци, аристократски дворци, споменици, фасцинантна природа и незаборавни глетки. Посета на „Паласио Насионал Синтра“ - палатата била официјална резиденција на кралското семејство до почетокот на XX в. Можност за посета на дворецот "Кинта да Регалеира" - комплекс од 5-катна палата, прекрасен парк со езера, пештери, извори и фонтани. Кашкаиш и Ешторил се претвораат во едни од најкосмополитските туристички дестинации на Португалија од како кралот Луис I го избира заливот за негова летна резиденција на крајот на XIX век. Кашкаиш - типично рибарско село кое се претворило во прекрасно морско одморалиште, на чиј што брег се наоѓа "Устата на Пеколот" (Boca do Inferno) - импресивна карпеста провалија каде се губат морските води. Ешторил - тропска градина лоцирана на брегот на морето. Кабо да Рока - најзападниот дел на континентална Европа. Прочуените португалски морнари тргнале од тука кон непознатото за да најдат нови земји, да добијат слава, богатство и престиж. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

7
ОбидушНазареФатимаБаталја

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Обидуш, Назаре, Фатима и Баталја - ден во кој ќе ги посетите едни од најпознатите историски места во Португалија. Заборавете на сегашноста и вратете се назад во времето во селцето Обидуш, опкружено од ѕидините зад кои се наоѓаат традиционални бели куќи и мали трговски улички кои водат кон замокот од XV в. Посета на манастирот во Баталја (под заштита на УНЕСКО) - прекрасен споменик на националната архитектура и едно од најголемите готски ремек-дела во Европа. Изграден е во 1388 г. за да ја одбележат заклетвата што ја дал кралот Жуау I на Пресвета Богородица - дека ќе изгради величествен манастир ако ги победи кастилците во битката кај Алжубарота. Поаѓање за Назаре, кој во минатото бил мало рибарско село, а во денешно време е познат не само со риболовот, но и со убавите плажи, прекрасната кујна и уникатните локални народни носии. Посета на Фатима - центар на католичката вера и дестинација за верници од целиот свет. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

8

Појадок. Напуштање на собите (багажот се остава во посебна просторија во хотелот). Слободно време. Трансфер до аеродромот во Лисабон.

9

Поаѓање за Бугарија со лет на авиокомпанијата "Bulgaria Air" во 00:05 ч. Пристигнување на аеродромот во Софија (Терминал 2) во 06:00 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Изберете датум на заминување:
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Доплата за сместување во соба со поглед кон океанот во хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4 * во реонот на Лисабон на турист во двокреветна соба (по потврда)
€32
Доплата за сместување во соба со поглед кон океанот во хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4 * во реонот на Лисабон на турист во еднокреветна соба (по потврда)
€76
Целодневна екскурзија до Синтра, Кашкаиш, Ешторил и Кабо де Рока на бугарски јазик (без вклучени влезници) при минимум 20 пријавени туристи
€45
Целодневна екскурзија до Олјау, Риа Формоса (со вклучено крстарење) и Тавира на бугарски јазик (без вклучени влезници) при минимум 20 пријавени туристи
€45
Целодневна екскурзија до Обидуш, Батаља, Назаре и Фатима на бугарски јазик (без вклучени влезници) при минимум 20 пријавени туристи
€48
Целодневна екскурзија до Севилја (Шпанија) на бугарски јазик (без вклучени влезници) при минимум 20 пријавени туристи
од 11 г.
€60
од 2 г. до 10 г.
€30
Пакет од 3 екскурзии: Синтра, Кашкаиш, Ешторил и Кабо да Рока + Олјау, Риа Формоса (со вклучено крстарење) и Тавира + Обидуш, Батаља, Назаре и Фатима на бугарски јазик (без вклучени влезници) при минимум 20 пријавени туристи
€119
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување ( цена за турист за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** по пристигнување ( цена за турист за сместување во еднокреветна соба)
€26
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет за директен лет Софија - Лисабон -Софија на авиокомпанијата "Bulgaria Air" со вклучени аеродромски такси
Чекиран багаж до 23 кг и рачен багаж до 8 кг
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Транспорт по предвидената рута со комфорен туристички автобус
4 ноќевања во стандардна соба со појадок и вечера со вклучени вино и вода во хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4* (или сличен) во реонот на Лисабон
3 ноќевања во стандардна соба со појадок и вечера во хотел "Yellow Monte Gordo" 4* (или сличен) во реонот на Алгарве
Полудневна туристичка програма во Лисабон
Пешачка прошетка во Евора
Пешачка прошетка во Фару
Претставник на место на македонски/српски/бугарски за време на целиот престој
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 EUR = 62 MKD.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Туристичка такса за престој во хотел во реонот на Алгарве: 1 EUR на турист на ден (се плаќа од туристите на рецепцијата на хотелот)
Слушалки за време на разгледите - околу 7 EUR по лице за целиот престој (задолжително се плаќаат на лице место на водичот; деца до 6 години не користат слушалки и не се таксуваат)
Сместување во соба со поглед на океанот во хотелот TRYP Lisboa Caparica Mar 4 * во реонот на Лисабон
Целодневна екскурзија до Синтра, Кашкаиш, Ешторил и Кабо де Рока
Целодневна екскурзија до Олјау, Риа Формоса со вклучено крстарење и Тавира
Целодневна екскурзија до Севилја (Шпанија)
Целодневна екскурзија до Обидуш, Назаре, Фатима и Батаља
Влезници за објектите за време на дополнителните екскурзии и други музеи, локации и настани кои се посетуваат по желба
Влезници за: манастирот "Жеронимуш" (10 EUR), комбиниран билет за манастирот и Националниот археолошки музеј (12 EUR); кулата "Белем" (6 EUR) во Лисабон; за палатата "Кинта да Регалеира" (6 EUR + 1 EUR за слушалки) во Синтра; за манастирот "Санта Марија де Виторија" (6 EUR) во Баталја; за Катедралата (9 EUR) и дворецот "Алкасар де Севилја" (9,50 EUR) во Севилја
Јавен превоз, лични трошоци, бакшиш за возачот: 2 EUR по турист на ден - се плаќа на лице место
За лица над 65 г. автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Услови за плаќање: при резервација - 35% од вкупниот износ; доплата до 100% - до 30 дена пред датумот на поаѓање.
Услови за отказ: до 31 ден - 35% од основната цена; од 30 до 1 дена - 100% од вкупната цена.
Цените на дополнителните екскурзии кои се запишани на место се повисоки!
Редоследот на спроведување на екскурзиите е примерен и се дефинира на место.
Организаторот го задржува правото да менува часови или да ги помести екскурзиите за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Авиокомпанијата го задржува правото на промена на часовите на летовите
Екскурзијата се спроведува со минимум 24 туристи.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Медицински и здравствени услови:
Нема медицински и здравствени услови, поврзани со патувањето.
Визно – пасошки режим:
Македонски државјани, кои што патуваат за земјата, е потребно да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегување во земјата.
Други програми за Португалија »