Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Бисерите на Португалија

Рани резервации!

Софија – Лисабон – Синтра – Кабо де РокаЛисабон – Обидуш – Назаре – Баталја – Фатима – Порто – Сантијаго де Компостела – Порто – Брага – Бом Жезуш ду Монте – Гимараеш – Порто – Авеиро – Kоимбра – Томар – Лисабон – Софија

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
19.09.2020 г.
€799
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ограничени места
01.05.2021 г.
€885
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
05.06.2021 г.
€865
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаЛисабон

За дати на отпътуване: 04.05 и 08.06.2019:  Поаѓање во 19:30 ч. од Терминал 1 на аеродромот во Софија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Лисабон во 21:50 ч. Трансфер до хотелот во Лисабон. Сместување. Ноќевање.


За дати на отпътуване: 31.08 и 21.09.2019: Поаѓање во 13:05 ч. од Терминал 1 на аеродромот во Софија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Лисабон во 15:25 ч. Панорамска обиколка во Лисабон со локален туристички водич: плоштад “Маркиз де Помбал”; Квартот “Баиша”, реставриран по земјотресот во 1755 год.; плоштадите "Роси", "Фигеира" и "Комерсио", Статуата на морепловци, кулата "Белем" и манастирот "Жеронимуш", се смета за ремек-дело на португалската мануелска уметност, чиј основоположник е кралот Мануел. Сместување во хотел во Лисабон. Ноќевање.

2
ЛисабонСинтраКабо де РокаЛисабон

Појадок. Слободно време во Лисабон - потребно е користење на локален и градски транспорт или туристичка програма по желба: Екскурзија до Синтра - прекрасен град на самовили и добри волшебници, летна резиденција на португалското кралско семејство од 12 в., вклучена во листата на УНЕСКО за светско културно наследство со можност за индивидуална посета на палатата "Пена" (неопходно е користење на градски транспорт од Синтра до палатата "Пена") и Кабо де Рока - најзападната точка на Европскиот континент, каде "завршува Земјата и започнува Морето". Враќање во Лисабон. По желба фадо шоу со вклучени 2 пијалоци (околу 22.00 ч. поаѓање од хотелот, 22.30 часот. пристигнување во ресторанот, околу 00.30 - 01.00 ч. враќање во хотелот). Ноќевање.

3
ЛисабонОбидушНазареБаталјаФатимаПорто

Појадок. Поаѓање за средновековниот град Обидуш - еден од најпознатите бајка градови во Португалија. Зад ѕидовите на тврдината има мали трговски улици со традиционални ниски куќи кои водат до замокот. Зад вратите на замокот се организираат рицарски турнири, фестивал посветен на чоколадото, а пред Божиќ се гради вистински град за дедо Мраз. Поаѓање кон Назаре, кој во минатото бил мало рибарско село, а во денешно време е познат не само по риболовот, но и по убавите плажи, прекрасната кујна и уникатните локални народни носии. Слободно време за ручек во Назаре. Посета на манастирот во Баталја - прекрасен споменик на националната архитектура и едно од најголемите готски ремек-дела во Европа, изграден во 1388 год. во чест на клетвата, дадена од страна на кралот Жоао Први пред Светата Дева, дека ќе изгради величествен манастир, ако победат кастилците во битката кај Алжубароте. Посета на Фатима - најпознатиот поклонички центар во Португалија. Поаѓање во Порто. Сместување во областа на Порто. Ноќевање.

4

Појадок. Поаѓање за Сантијаго де Компостела - главен град на Автономната заедница Галиција во Шпанија. Една од главните атракции на градот е катедралата, во која се сместени моштите на Сент Џејмс. Катедралата на Сантијаго де Компостела е всушност крајната точка на поклоничката рута, познат како "Патот кон Сантијаго" или како "Ел Камино". Овој пат започнува од јужна Франција, поминува низ Пиринеите, тргнувајќи од исток кон запад низ северна Шпанија. Од 1985 год., стариот град Сантијаго де Компостела е вклучен во листата на УНЕСКО. Враќање назад во Порто.Ноќева

5
Порто

Појадок. Туристичка програма во Порто: станицата “Сао Бенто”; камбанаријата на “Торе Душ Клеригуш”; Катедралата, од каде по средновековните улици со гранитни куќи од 12-от век се стигнува до шеталиштето “Дуеро”. Слободно време со можност за патување со чамец по долж на реката “Дуеро”. Ноќевање.

6
ПортоБрагаБом Жезуш ду МонтеГимараешПорто

Појадок. Целодневна екскурзија во најживописната провинција на Португалија, “зеленото Мињо”, која се наоѓа во северниот дел на земјата. Посета на Брага, каде што можат да се откријат траги на многу народи кои поминале низ Пиринејскиот полуостров - Келти, Римјани, Визиготи. Практично сите архитектонски стилови и, пред сè, овде може да се види португалскиот барок. Фотопауза во близина на светилиштето "Бом Жезуш ду Монте" ("Милостивиот Исус"). До овој храм, кој се наоѓа на врвот на еден рид, се стигнува по барокни скали кој се состои од 17 игралишта, украсени со параклиси, убави фонтани и скулптури. Во најнискиот дел од ова барокно скалило можете да видите слики од Христовото распнување, средното ниво е посветено на Петте Сетила, а на највисоко ниво се симболи на трите добродетели - Вера, Надеж, Љубов. Поаѓање за Гимараеш - првата престолнина на Португалското кралство и средновековен ансамбл, вклучен во Листата на светското и културно наследство на УНЕСКО: плоштад "Св. Јакоб" и поклоничката црква "Носа Сењора да Оливеира". Враќање во Порто. Ноќевање.

7
ПортоАвеироKоимбраТомарЛисабон

Појадок. Поаѓање за Авеиро, уште наречено и "Венеција на Португалија", поради неговиот систем за канали и чамци сличен на оние во Венеција. Поаѓање за Коимбра - многу симпатичен град благодарение на неговата уникатна студентска атмосфера. Над градот се издигнува зградата на најстариот универзитет во Португалија (поранешна кралска палата), во која е сместена познатата барокна библиотека. Пешачка прошетка по тесните и мали улички на Коимбра: старата римска катедрала; “Баиша” или "Долниот град" каде што се наоѓа трговскиот дел на градот; Црквата на “Светиот Kрст”, каде што се сочувани остатоците од првиот португалски крал Афонсу Енрикеш. Поаѓање кон Томар. Посета на Храмот на темпларите од 12 в. и манастирот “Орден на Христа”. Поаѓање за Лисабон. Сместување во областа на Лисабон. Ноќевање.

8
Софија

За дати на отпътуване: 04.05 и 08.06.2019:  Појадок. Свободно време во Лисабон – потребно е користење на локален градски транспорт или тустистичка програма по желба: екскурзија во Синтра - прекрасен град на самовили и добри волшебници, летна резиденција на кралското португалско семејство од 12 век, вклученa во листата на УНЕСКО, со можност за индивидуална посета на палатата "Пена" (необходно е користење на јавен превоз од Синтра до палатата "Пена") и 'Рт Кабо да Рока - најзападната точка на европскиот континент, каде што "Земјата завршува и морето започнува". Враќање во Лисабон за свободно време. Поаѓањe за Бугарија во 22:30 ч. со лет на авиокомпанија "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Софија во 04:25 ч. (Терминал 1).


За дати на отпътуване: 04.05 и 08.06.2019:  Појадок. Слободно време во Лисабон за посета на ‘Алфама” - стариот кварт на Лисабон, познат по тесните улички, традиционалните фадо ресторани и многуте барови, каде што качувањето се одвива со ретро трамвај (неопходно е користење на локален и градски превоз). Трансфер до аеродромот. Заминување за Бугарија во 16:05 ч. со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Софија во 22:00 ч. (Терминал 1).

СМЕСТУВАЊЕ
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла
вклучено во цената
Дополнително трето легло
вклучено во цената
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Екскурзија до Синтра и Кабо де Рока (без вклучени влезници) на турист при минимум 20 туристи
€45
Фадо шоу во Лисабон со вклучени 2 пијалоци и трансфер од и до хотелот на турист при минимум 20 туристи
€48
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
€0
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Лисабон - Софија на авиокомпанија "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси, голем рачен багаж со димензии 40x30x20 см до 10kg и чекиран багаж до 20kg
Транспорт по опишаната рута
2 ноќевања со појадок во хотел "Vip Executive Arts" 4* во Лисабон
3 ноќевања со појадок во хотел "Star Inn" 3* за дати на поаѓање 04.05, 08.06 и 21.09 / хотел "Holiday Inn Express Exponor" 3* за дата на поаѓање 31.08 (или слични) во реонот на Порто
1 ноќевање со појадок во хотел "Holiday Inn Alfragide" 3* за дати на поаѓање 04.05 и 08.06 / хотел "Vip Executive Arts" 4* за дати на поаѓање 31.08 и 21.09 (или слични) во Лисабон
Туристичка програма со локален туристички водич во Лисабон и Порто
Посета на манастирот во Баталja (без вклучени влезници)
Посетa на Томар, Назаре, Обидуш, Гимараеш, Брага, Коимбра и Фатима (без вклучени влезници)
Фотопауза кај светилиштето "Бом Жезуш ду Монте"
Посета на Сантијаго де Компостела (без вклучени влезници)
Водич на македонски/српски/бугарски јазик
Патничко осигурување со покритие до 30 000 евра на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Туристичка такса за престој во Португалија: Лисабон - 2 EUR, Порто - 2 EUR на турист за вечер (се плаќаат од страна на туристите на рецепцијата на хотелот)
Локален водич за време на посетите на манастирот Баталja и Храмот на Темпларите во Томар
Екскурзија до Синтра и Кабо да Рока
Влезници за манастирот "Жеронимуш" (10 евра), комбиниран билет за манастирот и кулата "Белем" (12 евра) во Лисабон
Прошетка со бродче по реката "Дуеро’ (околу 10 евра) во Порто
Фадо шоу во Лисабон
Влезница за манастирот во Баталја (6 евра)
Влезница за Храмот на Темпларите во Томар (6 евра)
Влезница за палатата "Пена" (14 евра, за деца - 12 евра)
Градски превоз до палатата "Пена" во Синтра (5 евра)
Бакшиш за возачот (2 евра на турист од ден - се плаќа задолжително на лице место)
Градски превоз во Лисабон (1.90 EUR еднонасочен билет, 6.5 EUR - еднодневна картичка)
Влезници за музеи и настани кои се посетуваат по желба
Трошоци од лична природа
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Можно е да се смени распоредот на летови од страна на авиокомпанијата.
Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионската кабина. Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
Екскурзијата се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Португалија: Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасожки режим
Португалија: Македонските државјани кои патуваат во земјата, потребно е да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегувањето во земјата.
Патувањето се спроведува при минимум 40 регистрирани туристи.
Други програми за Португалија »