Почетна
Екскурзии и одмори
Дестинации
Календар
Промоции
Жешки понуди
Хотелски резервациии
Авионски билети
Влез за клиенти
Продажни места и контакти
Промоции
Жешки понуди
Потврдени датуми
Календар
Празници

Бенелукс - во срцето на Европа – авионска програма! Попусти за рани резервации !

ПОТВРДЕНА ПРОГРАМА! Рани резервации!

Софија – Шарлероа – Бруксел – Луксембург – Антверпен – Делфи – Хаг – Амстердам – Гент – Брус – Бруксел – Софија

Екскурзија со автобус и авион
6 дена
од €599

Уживајте во оваа прекрасна и незаборавна екскурзија во срцето на Европа , минувајќи низ нејзините најшармантни градови !

ЦЕНИ И ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ
15.07.2020 г.
€765
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
02.09.2020 г.
€599
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
18.09.2020 г.
€599
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
19.05.2021 г.
€629
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
16.06.2021 г.
€665
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
14.07.2021 г.
€745
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
01.09.2021 г.
€599
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
17.09.2021 г.
€599
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
19.05.2022 г.
€629
РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ
ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА
ДЕН
1
СофијаШарлероаБруксел

Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 1) во 06:15 ч. за Шарлероа со лет на авиокомпанијата „Wizz Air“. Пристигнување на аеродромот Шарлероа во 08:05 ч. Поаѓање за главниот град на Обединета Европа - Брисел. Панорамска обиколка на Брисел: централниот архитектонски ансамбл „Големиот пазар” со светски познатото градско собрание и занаетчиски гилдии; галеријата „Сент Хуберт“; катедралата „Св. Михаил”; статуата на Манекен Пис - симбол на Брисел; Кралската палата; Паркот на Брисел со палатата на народите; Судската палата. Сместување (по 14:00 ч.). Слободно време (потребно е користење на јавен превоз). Ноќевање.

2
БрукселЛуксембургАнтверпен

Појадок. Поаѓање за Големото Војводство Луксембург. Туристичка програма во Луксембург - Градското собрание; Дворецот на големите војводи, кој во културно-историска смисла претставува најинтересниот архитектонски комплекс; катедралата „Нотр Дам“, изградена во 17 век во ран барокен стил; Парламентот; Плоштадот на армијата. Слободно време. Поаѓање за Антверпен. Сместување. Ноќевање.

3
АнтверпенДелфиХагАмстердам

Појадок. Туристичка програма во центарот на Антверпен: главниот плоштад „Гроте Маркт“ – историското јадро на градот со катедралата „Св. Богородица “, ренесансната зграда на градското собрание и фонтаната на Брабо; Куќата на Рубенс, во која има дела од неговите студенти и други уметници и кои Рубенс ги собирал за време на неговите патувања. Слободно време со можност за прошетка во населбата на дијамантите. Поаѓање околу пладне за Делфт - еден од најстарите и најдобро зачуваните градови во Холандија, лавиринт на речни канали опкружени со величествени дрвја, прекрасни мостови и дворови. Пешачка прошетка низ Стариот град: Стара и Новата црква; Плоштадот на пазарот; Градското собрание; Принсенхоф - кралската резиденција на Оранската династија. Поаѓање за Хаг - трет по големина град во Холандија, политички центар на земјата и седиште на Меѓународниот трибунал на ОН. Пешачка прошетка: Биненхоф - комплекс згради во кои се сместени холандскиот парламент и Сенатот, Салата на витезите и Малата кула; резиденцијата на кралицата; старото градско собрание и Големиот пазар. Слободно време. Поаѓање за Амстердам. Сместување во реонот на Амстердам. Ноќевање.

4
Амстердам

Појадок. Туристичка програма во Амстердам: Старата црква - најстарата зграда во градот; Квартот на Црвените фенери; плоштадот „Дам“; кралската палата; Музејот на Мадам Тисо; Музејот на Ван Гог; цветниот пазар – своевиден излог на најразлични видови цвеќиња и сувенири. Слободно време во Амстердам за посета на „Музеумплеин“ - реонот на најпознатите музеи во Амстердам (Национален музеј за уметност - најголемата колекција на уметнички дела во Холандија, Градскиот музеј - еден од најзначајните музеи во Европа за модерна и современа уметност, Музејот на Ван Гог). По желба - прошетка со бродче во Амстердам. Ноќевање.

5
АмстердамГентБрусБруксел

Појадок. Поаѓање за Гент. Туристичка програма во Гент. Поаѓање за Бриж - еден од најдобро зачуваните средновековни градови во Европа. Туристичка програма во Бриж: Фламандските бегинажи; Готската црква „Св. Дева Марија “; пазарниот плоштад со историската камбанарија; Плоштадот „Бург“ со Градското собрание - една од најстарите готски згради во Белгија; зградата на градскиот архив и базиликата „Света Крв“, во која се чува познатата реликва - Христова крв, донесена од Ерусалим за време на Вториот крстоносен поход. Слободно време Поаѓање за Брисел. Сместување во реонот на Брисел. Ноќевање.

6
БрукселСофија

Појадок (сув пакет). Трансфер до аеродромот Шарлероа. Поаѓање за Софија во 08:50 ч. со лет на авиокомпанијата “Wizz Air”. Слетување на аеродромот во Софија (Терминал 1) во 12:25 ч.

СМЕСТУВАЊЕ
Изберете датум на заминување:
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Прошетка со бродче по каналите на Амстердам на турист при минимум 20 туристи
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** пред поаѓање (цена на турист за сместување во двокреветна соба)
€18
Специјална услуга: Ноќевање во хотел Хемус *** пред поаѓање (цена на турист за сместување во еднокреветна соба)
€25
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
€0
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Софија - Шарлероа - Софија на авиокомпанијата "Wizz Air" со вклучени аеродромски такси
1 мал рачен багаж до 10 кг (со димензии 40/30/20 см) и 1 чекиран багаж до 20 кг
Трансфер аеродром - хотел - аеродром
Транспорт по опишаната маршрута со удобен туристички автобус
2 ноќевања со појадок во хотел 3 * во Брисел
1 ноќевање со појадок во хотел 3 * во Антверпен
2 ноќевања со појадок во хотел 3 * во реонот на Амстердам
Туристичка програма во Брисел и Амстердам
Екскурзија до Луксембург
Пешачки прошетки во Антверпен, Делфт, Хаг, Гент и Бриж
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
Водич од Бугарија
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Прошетка со бродче во Амстердам
Влезници за Градскиот музеј (18,50 EUR, за деца до 18 год. - бесплатно), Историскиот музеј (12,50 EUR, за деца - 6,50 EUR), Музејот на Ван Гог (19 EUR), Музеј на Мадам Тисо (24,5 EUR, за деца - 20,5 EUR), Национален музеј на уметноста (20 EUR, за деца - бесплатно), Куќата на Рембрант (14 EUR, за деца до 17 год. - 5 EUR) во Амстердам
Влезница за Куќата на Рубенс (10 EUR, за лица до 26 год. и над 65 год. - 8 EUR, за деца под 12 год. - бесплатно) во Антверпен
Бакшиш за возачот (3 EUR на турист на ден - се плаќа задолжително на лице место на крајот на екскурзијата)
Влезници и билети за други музеи, објекти и настани кои се посетуваат по желба и градски транспорт
Трошоци од лична природа
КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА
Со цел да се реализираат дополнителните услуги и настани од програмата, неопходно е да се побараат при склучување на договорот за организирано патување, бидејќи нивното спроведување е поврзано со првичните резервации.
Можно е да се смени распоредот на летови од страна на авиокомпанијата.
Екскурзијата се спроведува при минимум 30 туристи.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
МЕДИЦИНСКИ И ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ
Белгија, Луксембург, Холандија: Не постојат медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
Визно пасошки режим
Белгија, Луксембург, Холандија: Македонските државјани кои патуваат во земјата треба да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
Други програми за Белгија »